NEWS 2013

>> dummyt & hihnat
>> tapahtumat (päivitetty 05.04.2013)

 

19.12.2013

Finnish Winner 15.12.2013
Judge Rune Fagerström, FI

S. Star of Sirius INTERMED EXC3
S. Syysruska OPEN EXC
S. Lumitähti WORK VG4
S. Syysaurinko WORK EXC2
S. Forest Snowbell VET EXC4
S. Time To Be Star VET EXC

Nordic Winner 14.12.2013
Judge Jan Roger Sauge, NO

S. Star of Sirius INTERMED EXC2, CQ
S. Syysruska OPEN EXC
S. Lumitähti WORK EXC1, CQ
S. Syysaurinko WORK EXC2
S. Forest Snowbell VET EXC
S. Time To Be Star VET EXC

Helsinki Winner 13.12.2013
Judge Jan-Erik Ek, SE

S. Syysruska OPEN EXC3
S. Lumitähti WORK EXC1, CQ
S. Forest Snowbell VET EXC
S. Time To Be Star VET EXC

Swedish Winner 08.12.2013
Judge Rosalind Brady, UK

S. Lumitähti WORK EXC1, CQ

 

08.12.2013

Kangasala group show 06.12.2013
judge Raija Tammelin

S. Star Of Altair INTERMED EXC1 CQ, BD-2, res-CC
S. Magic Frost WORK EXC1

 

Tuusniemi group show 06.12.2013
judge Raija Tammelin

S. Star Of Altair INTERMED EXC1 CQ
S. Travelling Tiger VG3
S. Lumienkeli WORK EXC1 CQ, CC

 

17.11.2013

Jyväskylä INT show 16.11.2013
judge Tiina Taulos

S. Star Of Altair INTERMED EXC2
S. Star Of Sirius INTERMED EXC1 CQ, BD-3, CC
S. Syysruska OPEN EXC2
S. Travelling Tiger WORK VG3
S. Star Of Arae INTERMED VG3
S. Star Of Chara INTERMED EXC1 CQ, BB-4, CC
S. Lumitähti WORK EXC1 CQ
S. Syysaurinko WORK EXC2 CQ, res-CC

 

Valkeala group show 10.11.2013
judge Tuula Savolainen

S. Syysaurinko WORK EXC1 CQ, BB-1, CC, BOS


Nelly
photo family Numminen

 

06.11.2013

C.I.B FI & EE MVA Metsävirnan Kentuckian Snow "Lumi" tullaan astuttamaan keväällä 2014 uroksella POHJ & NO & SE & FI KVA Waternuts High And Mighty “Pete”.
C.I.B FI & EE CH Metsävirnan Kentuckian Snow "Lumi" will be mated in spring 2014 with NORD JCH NO JCH SE JCH FI JCH Waternuts High And Mighty “Pete”.

>> pentuesuunnitelma / puppy plan

 

Welcome to Finland little Minnie!

Thank you to the lovely breeders Lyn & Ray Strudwick from kennel Burpham for letting us have the little princess here!
Burpham Secret Love "Minnie" (Downstream Fair and Square for Burpham x Branchalwood Rosa Water for Burpham)


Minnie

 

Finnish Hunting Retrievers WT 02.11.2013
judges Heikki Nevalainen, Tomi Sarkkinen, Matti Tenhunen, Reima Ronkainen & Harri Sivén

S. Strokkur 2nd prize in open class, 1st place (16+16+14+13=59p.)
S. Danish Duckling 2nd prize in open class (10+10+15+17=52p.)
S. My Love 2nd prize in novice class (15+15+10+17=57p.)
S. Syystuuli 2nd prize in novice class (16+12+12+9=49p.)


Dara

 

22.10.2013

Flatcoated retrievers WT Championship, Raasepori 19.10.2013
judges Pauliina Ahola & Anu Mikkola

S. Lumipallo 2nd prize in open class, 1st place (15+12+17+12=56p.)
      => FCR WT Champion 2013


Petri & Tuhti, judge Pauliina Ahola
photo Markku Kastepohja

 

Seinäjöki INT show 19.10.2013
judge Kirsi Nieminen

S. Star of Chara INTERMED EXC1 CQ, BB-4, res-CC
S. Syystuuli WORK EXC2 CQ

 

Field trial, Bornholm (Denmark) 13.10.2013

S. Länsituuli 1st prize in novice class - ALO1

 

12.10.2013

Obedience trial, Kotka 12.10.2013
judge Riikka Pulliainen

S. Strokkur 1st prize in open class - AVO1 (161p.)
      => to winners class


Taru & Dara

06.10.2013

Field trial, Mjösund 05.10.2013
judge Ossi Kähärä

S. My Love 3rd prize in novice class - ALO3

 

Retriever ability test, Imatra 29.09.2013
judge Tuija Hukkanen

S. Star of Chara passed the test


Juha & Ninni

Eckerö INT show 29.9.2013
judge Markku Mähönen

S. Syystuuli WORK EXC2

 

22.09.2013

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Sniffens Time To Move On "Nala" 07.05.2005 - 20.09.2013

Lämmin osanotto Ninalle perheineen.

 

Hyvinkää group show 22.09.2013
judge Kirsi Nieminen

S. Star of Paronis INTERMED EXC1 CQ res-CC
S. Lounatuuli WORK VG3
S. Magic Frost WORK EXC2 CQ
S. Forest Snowbell VET EXC1 CQ, BB-2, BOB-VET, BIS-2 VET

 

20.09.2013

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Sniffens Magic Hail "Jami" 15.09.2007 - 20.09.2013

Lämmin osanotto Tiinalle perheineen.

 

Porvoo national show, 14.09.2013
judge Rainer Vuorinen

S. Syysruska OPEN EXC1, CQ, BD-3
S. Star of Chara INTERMED EXC2
S. Lumitähti WORK EXC1, CQ
S. Magic Frost WORK VG4
S. Forest Snowbell VET VG2

 

08.09.2013

Vantaa national show, 07.09.2013
judge Lena Danker

S. Magic Frost WORK EXC1, CQ, BB-4
S. Forest Snowbell VET EXC1, CQ, BB-1, BOS-VET, BOS


Tessa & Halla

 

Suonenjoki group show 01.09.2013
judge Lena Danker

S. Star of Altair INTRERMED EXC1, CQ, BD-1, CC, BOS
S. Syysmyrsky WORK EXC2, CQ, BD-4


Laku

 

Finnish Flatcoated Retriever's Championship, Lammi 31.08-01.09.2013
judges: Eija Siikonen (junior), Tobina Nyman (novice), Vesa Turunen, Petri Tuominen (open), Jenni Juvén (show)

Championship 2013
S. Rapsakka Ruska 3rd place in open class - AVO3
S. Strokkur 3rd place in open class - AVO3
S. Taffy Tigress 3rd place in open class - AVO3

Kisälli 2013 (novice class)
S. Syystuuli 2nd prize in novice class-ALO2, 2nd place in show, overall placement 3rd

Junior Championship 2013
S. Star of Chara no placement in overall competition, 1st place in show


Nella - photo Satu Saarinen

Ninni - photo Satu Saarinen

 

31.08.2013

Mäntyharju group show, 31.08.2013
judge Marjo Jaakkola

S. Star of Altair INTERMED EXC1
S. Syysmyrsky WORK EXC1, CQ, BD-1, CC, BOS => FI CH!!!


Myrsky

 

Blood-tracking trial, Vekaranjärvi 25.08.2013

S. Syysaurinko 1st prize in winners class (41p.) - VOI1

 

Obedience trial, Kouvola 25.08.2013
judge Timo Pussinen

S. Strokkur 2nd prize in open class, 1st place (149,5p) - AVO2, luokkavoitto

 

18.08.2013

Raasepori field trial, Helsinki Area Championship 18.08.2013
judge Antti Nurmi

M. Kentuckian Snow 2nd prize in winners class, 3rd place - VOI-2, 3.sija


Tallinna INT 18.08.2013
judge Kalvo Kriisk, EE

S. Syysruska OPEN EXC1, CQ, BD-2, res-CACIB
S. Syystuuli WORK EXC1, CQ, BB-1, CC, CACIB, BOS -> EE CH
S. Wind of Forest CH EXC3, CQ

Kennel Sniffens was BOB breeder.


Nella EE CH - photo Satu Saarinen

 

Heinola national show 18.08.2013
judge Matti Luoso

S. Star of Altair INTERMED EXC2, CQ, BD-4
S. Star of Sirius INTERMED EXC1, CQ, BD-2, CC
S. Star of Chara INTERMED EXC1, CQ, BB-1, CC, BOS
S. Lumitähti WORK EXC2


Ninni & Cosmo - photo Piia Saarinen

 

Kouvola national show 17.08.2013
judge Eeva Rautala

S. Star of Sirius INTERMED EXC1
S. Iltarusko VET CBJ (could not be judged)
S. Lumitähti WORK EXC1, CQ, BB-1, BOB
S. Magic Frost WORK EXC2
S. Forest Snowbell absent


Nila in group 8 ring with reserve-handler

 

Tallinna INT 17.08.2013
judge Borge Espeland, NO

S. Syysruska OPEN EXC1, CQ, BD-4
S. Syystuuli WORK EXC1, CQ
S. Wind of Forest CH EXC3

Kennel Sniffens was BOB & BIS-3 breeder.


BIS-3 breeder - photo Satu Saarinen

 

Blood-tracking trial, Eurajoki 11.08.2013

S. Syysaurinko 1st prize in open class (43p, 2nd place in Hirvipää) - AVO1, 2. sija Hirvipäässä

 

Joensuu INT show 11.08.2013
judge Tarja Hovila

S. Syysruska OPEN EXC2
S. Star of Arae INTERMED EXC3
S. Star of Chara INTERMED EXC2, CQ
S. Lumienkeli OPEN EXC2, CQ
S. Syystuuli WORK EXC1
S. La Violin WORK EXC3
S. Lumitähti CH EXC3, CQ

 

Joensuu INT show 10.08.2013
judge Ligita Zake

S. Syysruska OPEN EXC2, CQ, BD-4, res-CC
S. Star of Arae INTERMED EXC1, CQ
S. Star of Chara INTERMED EXC2, CQ
S. Lumienkeli OPEN VG4
S. Syystuuli WORK EXC2, CQ
S. La Violin WORK EXC3
S. Lumitähti CH EXC1, CQ, BB-1, CACIB, BOS

Kennel Sniffens 2nd in breeders class with HP.


Nila - photo Satu Saarinen

Tico - photo Satu Saarinen

 

 

09.08.2013

Iisalmi INT show 04.08.2013
judge George Schogol, GE

S. Syysmyrsky WORK EXC1, CQ, BD-1, CC, CACIB, BOB


Myrsky - photo Heli Siikonen

 

Turku national show 03.08.2013
judge Markku Mähönen

S. Star of Vega INTERMED VG1

 

 

30.07.2013

Pori INT show 27.07.2013
judge Jose Homen de Mello, PT

S. Star of Vega INTERMED VG1

 

Field trial, Virrat 26.07.2013
judge Ossi Kähärä

S. Syystuuli 1st prize in novice class - ALO1


Nella - photo Satu Saarinen

 

Ylivieska INT show 21.07.2013
judge Elena Ruskovaara

S. Syystuuli WORK EXC1, CQ

 

07.07.2013

Pärnu INT show "Pärnu Winner" 07.07.2013
judge Revaz Khomasuridze, RU

M. Kentuckian Snow CH EXC1 BB-1 CACIB, BOB -> C.I.B* & EE CH

 

Finnish Retriever Association's Special Show (50th Anniversary)
judges Lyn & Ray Strudwick, UK

S. Syysruska OPEN EXC1, CQ, BD-1, BOB, BIS-1
S. Danish Duckling WORK EXC2, CQ
S. Star of Vega JUN EXC2, CQ, res-CC
S. Star of Capella INTERMED EXC2, CQ
S. Star of Chara INTERMED EXC1, CQ
S. Lumitähti WORK EXC1, CQ, BB-1, BOS, BIS-1 BOS, BIS-2 working dog
S. Magic Frost WORK VG
S. Syystuuli WORK EXC2, CQ, BB-3
S. Forest Snowbell VET EXC1, CQ, BB-2, BOB-VET, BIS-1 VET
S. Time To Be Star VET EXC2
S. Wind of Forest VET EXC3

Kennel Sniffens was BOB & BIS-4 breeder

>> pictures from all Sniffens-dogs at show


BIS-1 Sniffens Syysruska & Piia Saarinen & judge Patsy Hollings, UK
photo Satu Saarinen

BIS-1 VET Sniffens Forest Snowbell & Eki Seles & judge Lyn Strudwick, UK

BIS-1 BOS Sniffens Lumitähti & Jonna Saarinen & judge Shaun Williamson

BIS-4 Kennel Sniffens (Forest Snowbell, Syysruska, Lumitähti, Danish Duckling)

 

Mikkeli national show 06.07.2013
judge Walter Van Den Broeck, BE

S. Syysaurinko WORK EXC2 CQ

 

03.07.2013

Tuusula national show 30.06.2013
judge Luis Peixoto, PT

S. Magic Hail OPEN S (accident with teeth influenced grading)
S. Magic Frost WORK EXC2
S. Forest Snowbell VET EXC2, CQ
S. Wind Of Forest VET EXC3

 

Hämeenlinna national show 29.06.2013
judge Burski Wojciech, PL

S. Magic Frost WORK EXC2, CQ
S. Forest Snowbell VET EXC1, CQ, BB-1, BOS, BOS-VET


Tessa

Blood-tracking trial, Pyhtää 27.06.2013

S. Syysaurinko 2nd prize in open class (33p.)

 

Rovaniemi INT show 22.06.2013
judge Tuula Savolainen

S. Star of Chara INTERMED EXC1, CQ, BB-2, res-CACIB, res-CC
S. Syystuuli WORK EXC2, CQ, BB-3


Ninni

Nila

 

Nummi-Pusula field trial 15-16.06.2013
judge

S. Danish Duckling 3rd prize in open class - AVO3
S. Rapsakka Ruska 3rd prize in open class - AVO3


 

16.06.2013

Kotka INT show 15.06.2013
judge Jean-Louis Blais, CA

S. Syysruska OPEN EXC3, CQ
S. Star of Chara INTERMED EXC1, CQ, BB-4, CC
S. Star of Lupi INTERMED G
S. Syystuuli WORK EXC1, CQ, BB-3
S. Time To Be Star VET VG2
S. Wind Of Forest VET EXC1, CQ, BOS-VET


Ninni - photo S. Saarinen

 

Kerimäki group show 15.06.2013
judge Pekka Teini

S. Lumienkeli WORK VG1

 

Obedience trial, Hamina 14.06.2013
judge Pirkko Bellaoui

S. Strokkur 2nd prize in open class, 143,5p & 2nd place - ALO2, sij. 2

 

09.06.2013

Blood tracking trial, Vihti 09.06.2013

S. Syysaurinko 1st prize in open class (47/50p.) - AVO1


Nelly

 

Field trial, Raasepori 09.06.2013
judge Vesa Turunen

S. Taffy Tigress 3rd prize in open class - AVO3

 

Tuuri national show 09.06.2013
judge Viveca Lahokoski

S. Star of Chara INTERMED EXC1, CQ, BB-2, CC
S. Star of Arae INTERMED EXC2, CQ, res-CC
S. Lumitähti WORK EXC1, CQ, BB-1, BOS
S. Time To Be Star VET EXC1, CQ, BB-3, BOB-VET


Nana, Nila & Ninni - photo Satu Saarinen

 

Field trial, Raasepori 08.06.2013
judge Pekka Uusimäki

S. Lauhatuuli 3rd prize in novice class - ALO3

 

Nousiainen national show 08.06.2013
judge Arja Koskelo

S. Star of Vega JUN VG2

 

Field trial, Hamina 08.06.2013
judge Antti Nurmi

S. Strokkur 3rd prize in open class - AVO3


Dara

 

05.06.2013

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Sniffens Model of Chanel "Vilma" 09.02.2004 - 04.06.2013

Lämmin osanotto Kristalle perheineen.

 

Estonian Winner INT show, Tallinn 02.06.2013
judge Juta Haranen, EE

S. Syysaurinko WORK EXC2, CQ

Estonian Retriever Special Show, Tallinn 01.06.2013
judge Saskia Rathenau-Beijerman (NL)

S. Syysaurinko WORK EXC1, CQ, BB-3

 

26.05.2013

Field trial, Kouvola 26.05.2013
judge A-P Fontell

S. Syystuuli 3rd prize in novice class - ALO3


Nella (photo S. Saarinen)

 

Rauma national show 25.05.2013
judge Andras Polgar, RS

S. Danish Duckling WORK ??
S. Lounatuuli WORK EXC1, CQ, BB-1, BOS, CC


Lara & first CC

 

Working Dog trial PERA-A, Lohja 26.05.2013
judge Sirpa Pellikka

S. Syystähti passed the test


Promi

 

19.05.2013

Korpilahti WT 19.05.2013
judges Matti Tenhunen, Heikki Nevalainen & Anu Mikkola

S. Lauhatuuli 2nd prize in novice class - ALO2 (17+14+14+13=58p)

 

Mynämäki national show 18.05.2013
judge Irina Poletaeva (breed & FCI 8 group)

S. Snazzy Moonstone JUN EXC1 CQ BD-3
S. Danish Duckling WORK VG1
S. Star of Vega JUN EXC2
M. Kentuckian Snow CH EXC1 CQ BB-1 BOB BIG-4
S. Lauhatuuli WORK EXC1 CQ BB-3 res-CC


Antti & Lumi, Huti & Ruuti


Koria group show 18.05.2013
judge Harto Stockmari (breed & FCI 7/8 group), Erja Nummi (BIS-VET)

S. Star of Sirius JUN VG1
S. Syysruska INTERMED EXC1 CQ BD-4
S. Star of Chara INTERMED EXC1 CQ
S. Magic Frost WORK EXC2 CQ
S. Syysaurinko WORK EXC1 CQ
S. Syystuuli WORK VG3
S. Lumitähti CH EXC1 CQ
S. Forest Snowbell VET EXC1 CQ BB-1 BOB-VET BOB BIG-3 BIS1-VET
S. Time To Be Star VET VG3
S. Wind of Forest VET VG2


Tessa BIS-1 VET

Tessa BIG-3 (FCI 7/8)

Tico BD-4

Nelly BB-4

 

12.05.2013

Hamina INT show 12.05.2013
judge Pirjo Aaltonen

S. Star of Sirius JUN EXC1, CQ
S. Syysruska OPEN EXC1, CQ, BD-4, CC
S. Syystuuli WORK EXC1, CQ, BB-4
S. Star Of Chara INTERMED EXC1, CQ, res-CC
S. Film Actress VET EXC1, CQ, BOS-VET

Kennel Sniffens was BOB-breeder.


Jonna, Tico & 3rd CC
photo Pauliina Tyni

 

Helsinki INT show 11.05.2013
judge Johan Juslin

S. Syysaurinko WORK EXC1, CQ, BB-1, BOS, CACIB, CC


Nelly
photo Satu Saarinen

 

Working Test Korpilahti 09.05.2013
Judges Matti Tenhunen, Heikki Nevalainen & Anu Mikkola

S. Lauhatuuli 2nd prize in novice class - ALO2 (8+17+13+12=50p)

 

Helsinki Working Dogs Special show 08.05.2013
judge Reia Leikola-Walden

S. Syystähti WORK EXC1
S. Wind of Forest VET EXC1, CQ, BB-1, BOB, BOS-VET

 

Qualification trial, Faurskov, Denmark 05.05.2013

S. Länsituuli passed the qualification trial

 

05.05.2013

Blood tracking trial, Mäntsälä 05.05.2013

S. Magic Hail 3rd prize in open class


Jami & Tiina

 

Sniffens Championship 2013 - Vahto, 04.05.2013
judgea Johanna & Mikko Laaksonen (FT) and Marjatta Eivola (show)

Show results

BIS-1 Paju
BIS-2 Ruuti
BIS-3 Tessa
BIS-4 Rippe

Juniors:
1. Rippe
2. Huti

Seniors:
1. Tessa
2. Tara
3. Tesma
4. Temppu
5. Ruuto
Champions:
1. Ruuti
2. Lara
3. Vauhti
4. Hilla
5. Perry
B-champions:
1. Paju
2. Tosca
3. Lumi
4. Vilja
5. Näsiä


Paju & Ruuti


Tessa & Rippe

 

Championship results

Junior Championship:
1. Huti & Antti
2. Rippe & Jari
Senior Championship:
1. Ruuto & Anu
2. Tara & Antti
3. Tesma & Heli
4. Tessa & Anu
5. Temppu & Maria
Championship:
1. Kerri & Maria
2. Ruma & Anu
3. Lara & Tiina
4. Taika & Maria
5. Sarkku & Hanski
B-championship:
1. Lumi & Antti
2. Sniffe & Antti
3. Muru & Sanna
4. Tavi & Kaarina
5. Eve & Tiina
Johanna's Choice:
Taika & Maria

Mikko's Choice:
Muru & Sanna

Bono & Ropsu Prize:
Rippe & Jari


Kerri & Maria, Antti & Lumi & Huti, Anu & Ruuto

 

28.04.2013

Lahti INT show 28.04.2013
judge Mats Jonsson, SE

S. Star of Sirius JUN EXC1
S. Star of Chara JUN EXC3
S. Syysaurinko WORK EXC2, CQ, BB-4, res-CC
S. Syystuuli WORK EXC1, CQ, BB-2, res-CACIB -> CACIB


Nella (photo Satu Saarinen)

 

CACIB-show, Maribor, Slovenia 20.4.2013
judge Alenka Pokorn

S. Star of Doradus Junior BOB & BOB


Nila with handler Lana Premk

 

 

22.04.2013

Sipoo group show 21.04.2013
judge Marja Talvitie

S. Magic Hail OPEN S (accident with teeth influenced grading)
S. Forest Snowbell VET EXC1, BOB-VET

 

FCR Special Show, Hyvinkää 20.4.2013
judges Mrs Gemma Jacobs, UK (dogs) & Mrs Pamela Stanley, UK (bitches)

S. Snazzy Moonstone JUN VG
S. Star of Altair JUN VG
S. Star of Paronis JUN EXC
S. Star of Sirius JUN EXC
S. Syysruska OPEN EXC2, CQ
S. Danish Duckling WORK EXC4
S. La Basso CH VG

S. Star of Arae JUN EXC3, CQ
S. Star of Capella JUN EXC
S. Star of Chara JUN EXC2, CQ
S. Star of Vega JUN VG
S. Lauhatuuli WORK EXC
S. Lounatuuli WORK EXC
S. Lumitähti WORK EXC2, CQ, BB-3
S. Strokkur WORK EXC
S. Syysaurinko WORK EXC
S. Syystuuli WORK EXC1, CQ, BB-2, Saltwater Prize
M. Kentuckian Snow CH EXC
S. Time To Be Star CH EXC1, CQ, BB-1, BOB, , Kennel Heilurihännän Prize, Kennel Sniffens prize
S. Film Actress VET EXC
S. Forest Snowbell VET EXC2, CQ
S. Iltatähti VET VG
S. Wind of Forest VET EXC1, CQ, BOS-VET

Kennel Sniffens BIS-1 breeder

Sniffens Time To Be Star BIS-1 progeny group
Sniffens Lumitähti BIS-2 progeny group
Sniffens Wind of Forest BIS-4 progeny group

Sniffens Time To Be Star BIS-1 3-generations group
Sniffens Wind of Forest BIS-2 3-generations group


S. Time To Be Star BB-1, BOB, BIS-1
photo Ramin Miraftabi (fierymill.net)

S. Syystuuli BB-2
photo Ramin Miraftabi (fierymill.net)

S. Lumitähti BB-3
photo Ramin Miraftabi (fierymill.net)

 

Vaasa INT show 14.04.2013
judge Lena Hägglund, SE

S. Syysaurinko WORK EXC2

 

Hirvensalmi group show 13.04.2013
judge Tuula Savolainen

S. Syysmyrsky WORK EXC1, CQ, BD-2, res-CC

10.04.2013

Barje, Slovenia 07.04.2013
judge Branislav Rajic

S. Star of Doradus JUN EXC1 => Junior Winner

 

FI & EE CH LVJW-10 Sniffens Lumitähti "Nila" is now officially C.I.B and C.I.E as well! Congratulations!
FI & EE MVA LVJV-10 Sniffens Lumitähti "Nila" on nyt virallisesti C.I.B ja C.I.E-tittelien haltija. Onnea!

 

05.04.2013

Sniffens-mestaruuden lisätietoja päivitetty!

>> tapahtumat -sivulle
>> Mestaruusinfo (pdf)

 

02.04.2013

Ruovesi group show 01.04.2013
judge Harto Stockmari

S. Star of Arae JUN VG1

 

Korpilahti group show 31.03.2013
judge Matti Luoso

S. Syysmyrsky WORK EXC3
S. Star of Arae JUN VG1

 

Lappeenranta national show 31.03.2013
judge Tuula Savolainen

S. Star of Chara JUN EXC2 QC BB-2 res-CC
S. Wind of Forest VET EXC1 QC BOS-VET


Ninni - photo Satu Saarinen

 

Latvian Winner-13, Riga 30.03.2013
judge Maria Ceccarelli

S. Star of Paronis JUN VG2
M. Kentuckian Snow CH EXC2 QC BB-3

 

Juuka group show 31.03.2013
judge Markku Kipinä

S. La Violin WORK EXC3 QC BB-4

 

Eura group show 10.03.2013
judge Tanya Ahlman-Stockmari

S. Star of Vega JUN VG1

 

03.03.2013

Kouvola group show 02.03.2013
judges Pirjo Aaltonen (dogs, puppies) & Tuula Savolainen (bitches, BOB, breeder's class)

S. Snazzy Moonstone PUPPY 2nd, HP
S. Star of Paronis JUN EXC1, CQ, BD-4
S. Star of Sirius JUN EXC2
S. Syysruska OPEN EXC1
S. Syysmyrsky WORK EXC1, CQ, BD-2, CC

S. Star of Arae JUN EXC3, CQ
S. Star of Chara JUN EXC4, QC
S. Mist of Magic OPEN VG4
S. Lauhatuuli WORK VG2
M. Kentuckian Snow CH EXC2, CQ, BB-3
S. Lumitähti CH EXC3, CQ
S. Film Actress VET EXC
S. Forest Meadow VET EXC2
S. Forest Snowbell VET EXC4
S. Wind of Forest VET EXC1, CQ, BB-4, BOB-VET, BIS4-VET

Kennel Sniffens was BOB-breeder with HP.


S. Syysmyrsky

S. Wind of Forest

 

 

06.02.2013

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Sniffens Thirsty Thursday "Torsti" 12.02.2002 - 05.02.2013

Lämmin osanotto Raunille ja Jaanalle perheineen.

 

 

20.01.2013

Ennakotietoa Sniffens-mestaruudesta!
Perinteinen Mestaruus järjestetään tänä vuonna Turun lähistöllä Vahdossa hieman aiempia vuosia myöhäisempänä ajankohtana. Laittakaapa kalenterihinne ylös lauantai 4.5.2013. Lisää tarkempaa tietoa mestaruuden tuomareista ja majoitusmahdollisuuksista päivitetään kevään aikana.

* * *

Ilomantsi group show 20.01.2013
judge Paavo Mattila

S. Travelling Tiger WORK G
S. La Violin WORK EXL2 CQ

 

Turku INT show 19.01.2013
judge Laurent Pichard, CH

S. Star of Vega JUN EXL2 CQ
S. Magic Frost WORK EXL3
S. Forest Snowbell VET EXL1 CQ BOS-VET

 

17.01.2013

Kajaani INT show 12.01.2013
judge Paula Heikkinen-Lehkonen

S. Travelling Tiger WORK VG

 

06.01.2013

Hyvää alkanutta vuotta!
Happy New Year!

 

2013

12-2012 Danish Retriever Club, Nordjylland section, unofficial show
judge David Hutchison, UK

S. Silver Moonstone BOB & BIS-2 puppy
"Drop dead gorgeous baby puppy"