NEWS 2012

>> tulevia tapahtumia (päivitetty 04/2012)
>> dummyt & hihnat

 

16.12.2012

Stockholm, Sweden "Swedish Winner 2012" INT show 15.12.2012
judge Kirsi Nieminen

S. Star of Chara JUN EXL
S. Lumitähti WORK EXL2, QC

 

09.12.2012

Helsinki "Winner 2012" INT show 09.12.2012
judge Katja Korhonen

S. Star of Sirius JUN EXL3, QC
S. Syysruska OPEN EXL
S. Star of Arae JUN EXL4
S. Star of Chara JUN EXL3
S. Syysaurinko WORK EXL
S. Syystuuli WORK EXL1, QC

 

"Helsinki Winner 2012" INT show 08.12.2012
judge Hans v d Berg, NL

S. Star of Sirius JUN VG3
S. Syysruska OPEN VG
S. Syystähti WORK VG
S. Star of Arae JUN VG3?
S. Star of Chara JUN VG
S. Lumitähti WORK EXL2, QC
S. Syysaurinko WORK VG4
S. Forest Snowbell VET EXL3

 

Valkeakoski group show 06.12.2012
judge Jaana Hartus

S. My Everything WORK EXL3
S. Star of Arae JUN EXL2
S. Star of Vega JUN EXL4
S. My Love WORK EXL2, QC, BB-4
S. Wind of Forest VET EXL1, QC, BOB-VET

 

Obedience trial, Lappeenranta 06.12.2012
judge Anne Nokelainen

S. Film Actress 3rd prize in special winners class - EVL3 (195p.)

 

11.11.2012

Jyväskylä INT show 10.11.2012
judge Dick Rutten, NL

S. Travelling Tiger WORK VG
S. Star of Arae JUN EXL2
S. La Violin OPEN EXL2, QC
S. Syysaurinko WORK EXL2, QC
S. Wind of Forest VET EXL1, QC, BB-4, BOB-VET

 

04.11.2012

Tarto INT show 04.11.2012
judge Patsy Hollings, GB

S. Syysruska OPEN EXL1, BD-3
S. Lumitähti CH EXL2, BB-4
S. Wind of Forest CH EXL3

 

Nordic Winner, Herning 04.11.2012
judge Erling Kjær Pedersen, DK

S. Star of Chara JUN EXL1 => NORDIC JUNIOR WINNER 2012*
S. Syystuuli WORK EXL2

* Tanskan Kennelliitto postitti jälkikäteen diplomin ja ruusukkeen, CK:ta ei vaadita tittelin saamiseksi.

 

Tarto INT show 03.11.2012
judge Patric Ragnarson, SE

S. Syysruska OPEN EXL1, BD-3
S. Lumitähti CH EXL1, BB-1, CC, CACIB, BOB, BIG-2 => EE CH & C.I.B* & C.I.E*
S. Wind of Forest CH EXL3


Nila

 

Danish Winner, Herning 03.11.2012
judge Hans Lehtinen, FI

S. Star of Chara JUN VG3
S. Syystuuli WORK EXL3

 

Working test, Hauho 27.10.2012
judges Pekka Uusimäki, Reima Ronkainen, Harri Sivén & Anu Mikkola

S. Taffy Tigress 2nd prize in novice class (10+15+15+13=53p) - ALO2

 

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
INT & PL & LT & SK CH PL JCH PLW-05
Sniffens Star Princess "Wasa" 09.10.2001 - 03.10.2012.

Warmest condolences to Anka and her family.

 

23.10.2012

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Sniffens Magic Haze "Tara" 15.09.2007 - 22.10.2012.

Lämmin osanotto Pialle perheineen.

 

Turku INT show 21.10.2012
judges Patric Ragnarsson, SE

S. La Basso CH EXL
S. Star of Vega JUN EXL1
S. Syysaurinko WORk VG3
S. Syystuuli WORK EXL1, QC, "BB5"
S. Lumitähti CH EXL, QC

 

Finnish Retrievers' Special show (SNJ) 20.10.2012
judges Susan & Philip Goodman, UK

dogs
S. Star of Altair PUP-
S. Star of Paronis PUP4
S. Star of Sirius PUP1,HP, BOB-puppy, BIS-1 PUPPY
S. Syysruska OPEN EXL
S. Syystähti WORK VG
S. La Basso CH VG

bitches
S. Star of Arae PUP1, HP, BOS-puppy
S. Star of Capella PUP3, HP
S. Star of Chara PUP2, HP
S. Star of Lupi PUP-
S. Star of Pollux PUP-
S. Star of Vega PUP-
S. Syystuuli OPEN EXL1, QC, "BB5", CC => FI CH!!!
S. Lumitähti WORK EXL1, QC, BB2
S. Magic Frost WORK VG
S. Syysaurinko WORK EXL2, QC
S. Time To Be Star CH EXL1, QC, BB1, BOS, BIS-2 BOS
S. Forest Snowbell, VET EXL4
S. Wind Of Forest VET EXL1, QC, BOS-VET

Progeny class S. Wind of Forest was placed 4th.
Breeders class group was not shown.


Nana

Nella

Cosmo & Salli

 

WT test Saksköbing, Denmark 20.10.2012

S. Danish Duckilng & A Mikkola open class 91/120p, 5th
PC Black Market & Miia S-O open class 86/120p
S. Länsituuli & C. Söndergaard novice class 103/120p, 4th
S. Lauhatuuli & A. Tarkkala novice class 101/120p

 

14.10.2012

Mjösund field trial 13-14.10.2012
judge Harri Sivén

S. Lumipallo 1st prize in novice class - ALO1
S. Taffy Tigress 1st prize in novice class - ALO1

S. Total Tiger retriever ability test passed - NOU1

 

30.09.2012

Pomarkku field trial 29-30.09.2012
judges Ossi Kähärä (open) and Jyry Tuominen (winner)

S. Danish Tigress 3rd prize in winners class - VOI3
S. Forest Meadow 3rd prize in winners class - VOI3

PC Black Market 3rd prize in open class - AVO3

S. Tigress of Ice retriever ability test passed - NOU1


Miia & Antti + Daisy, Sniffe, Kerri & Tara

 

Przemyśl national show, Poland 25.09.2012
judge P. Krol PL

S. Forest Willow VET EXL1, BB-1, BOB & BOB-VET, BIG-1 & BIS-1 VET


Willow Best in Show Veteran and Best in Group 1 in Poland (photos kennel Moloseum)

 

18.09.2012

Hattula field trial 15-16.09.2012
judge Tobina Nyman

S. My Love 2nd prize in novice class - ALO2
S. Lauhatuuli 3rd prize in novice class - ALO3

PC Black Market 3rd prize in open class - AVO3

 

10.09.2012

Porvoo national show 09.09.2012
judge Hannele Jokisilta

S. Star of Sirius BOS-puppy
S. Star of Chara BOB-puppy
S. Syystähti OPEN VG
S. Magic Frost WORK EXL2, QC, CC
S. Syysaurinko WORK EXL3
S. Syystuuli WORK EXL4
S. Forest Snowbell, VET EXL1, QC, BB-3, BOB-VET
S. Wind Of Forest VET EXL3, QC

 

Äänekoski group show 08.09.2012
judge Harto Stockmari

S. Star of Arae BOB-puppy
S. La Violin WORK EXL2

 

04.09.2012

Helsinki national show 02.09.2012
judge Hans-Erhard Grüttner DE

S. Magic Frost WORK EXL1
S. Forest Snowbell, VET EXL1, QC, BB-3, BOB-VET
(chosen into 8 best in show veterans, no final placement)

 

Flatcoated Retrievers Championship 2012, Kemiönsaari 01-02.09.2012
judges: Heli Siikonen & Tiina Illukka (show), Janne Lähteenaro, Antti Nurmi, Harri Sivén, A-P Fontell, Jyry Tuominen (field trial)

Show, Championship
4. Sniffens Danish Duckling

Show, Junior Championship
1. Sniffens Syysaurinko => Wilman vaasi trophy
4. Sniffens Syystuuli

Show, "Flattikisälli" (novice class)
2. Sniffens Lumipallo
3. Sniffens Lounatuuli


Anu & Nelly + Wilman vaasi (photo Satu Saarinen)

Overall results

Championship
S. Danish Duckling 2nd prize in open class, no placement
S. Rapsakka Ruska 3rd prize in open class, no placement
S. Ruskea Rudolf, no result in winners class, no placement

Junior Championship overall placements
S. Syystuuli 4th place
S. Syysaurinko 6th place
S. Taffy Tigress no placement
S. Tigress of Ice no placement

Novice class Championship"Flattikisälli" (novice class)
S. My Love 3rd prize in novice class => 3rd place
S. Lounatuuli no result & placement
S. Lumipallo no result & placement

 

Orimattila, obedience trial 01.09.2012
judge Hannele Pörsti

S. Film Actress 2nd prize in special winners class - EVL2 (227,5p.)


Tessy

 

26.08.2012

Raasepori field trial 26.08.2012
judge Petri Tuominen

S. Lauhatuuli 3rd prize in novice class - ALO3

Tervakoski INT show 26.08.2012
judge Hannie Warendorf, NL

S. Star of Sirius BOS-puppy
S. Star of Vega BOB-puppy
S. Star of Chara PUPPY 2

S. La Basso CH EXL3, QC
S. Syystuuli INTERMED EXL1, QC, BB-3, res-CC

 

Pieksämäki group show 26.08.2012
judge Paula Rekiranta

S. Star of Arae BOB-puppy

 

Kuortane field trial, 25.08.2012
judge Timo Väisänen

S. Taffy Tigress 2nd prize in novice class - ALO2

 

Retriever ability test, Raasepori 25.08.2012
judge Petri Tuominen

S. Syystähti passed the test - NOU1

 

Mäntyharju group show 25.08.2012
judge Raija Tammelin

S. Star of Altair BOS-puppy
S. Star of Arae BOB-puppy
S. Syysaurinko INTERMED VG

 


23.08.2012

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
BH Sniffens Aboa Hjorten"Silja" 18.05.2004 - 22.08.2012.

Lämmin osanotto Virpille perheineen.

 

20.08.2012

Heinola national show 19.08.2012
judge Viveca Lahokoski

S. Syysruska OPEN EXL2, QC, BD-4, res-CC
S. Syysaurinko INTERMED EXL2
S. Syystuuli INTERMED EXL4

 

Kouvola national show 18.08.2012
judge Riitta Niemelä

S. Syysruska OPEN EXL2, QC, "BD-5"
S. Syysaurinko INTERMED VG3
S. Syystuuli INTERMED EXL1, QC, "BB-5", res-CC
S. Tireless Tigress INTERMED VG4
S. Magic Frost WORK EXL2
S. Forest Snowbell VET EXL2

Kennel Sniffens was BOB-breeder with HP.

 

12.08.2012

Raasepori field trial 12.08.2012
judge Jouni Vimpeli

S. Ruskea Rudolf 3rd prize in winners class

 

Retriever ability test, Lieksa 12.08.2012
judge Tuija Hukkanen

S. Travelling Tiger passed the test


Nero & Tanja

 

Raisio national show 12.08.2012
judge Pirjo Aaltonen

S. La Basso WORK EXL2, QC, BD-2

 

Mikkeli group show 11.08.2012
judge Kirsi Nieminen

S. Syysmyrsky WORK EXL3
S. Syysaurinko INTERMED EXL2, QC, BB-2, res-CC
S. Wind of Forest VET EXL1, QC, BB-4, BOB-VET

 

07.08.2012

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
FI CH Sniffens Thursday Child "Teide" 12.02.2002 - 07.08.2012.

Lämmin osanotto Jaanalle perheineen.

 

05.08.2012

Kuopio INT show 05.08.2012
judge Zsolt Lokodi, RO

S. Syysruska OPEN EXL1, QC, BD-3, CC
S. Syystuuli INTERMED EXL2, QC
S. Lumienkeli WORK EXL

 

Field trial, Renko 05.08.2012
judges Harri Sivén (winner) & Vesa Turunen (novice)

C. Sunrise Princess 2nd prize in winners class
S. Lumipallo 2nd prize in novice class

 

Obedience trial, Taipalsaari 05.08.2012
judge Riikka Pulliainen

S. Film Actress 3rd prize in special winners class (203,5p.)

 

Retriever ability test Vehmaa 04.08.2012
judge Risto Aaltonen

S. Taffy Tigress passed the test


Maria & Taika

 

Field trial, Renko 04.08.2012
judge Vesa Turunen

S. Lauhatuuli 2nd prize in novice class
S. My Love 2nd prize in novice class


Riitta & Kaapeli

Ruuti - photo Kikka Koljonen

 

Vesilahti group show 04.08.2012
judge Reia Leikola-Walden

S. Magic Frost WORK EXL1
S. Forest Snowbell VET EXL1, QC, BB-2, BOB-VET, BIS-3 VET


Tessa

 

Kuopio INT show 04.08.2012
judge Kari Järvinen

S. Syysruska OPEN EXL2
S. Syystuuli INTERMED EXL4
S. Lumienkeli WORK VG

 

Kuopio INT show 03.08.2012
judge Kari Järvinen

S. Syysruska OPEN EXL2, QC, BD-4, CC
S. Syystuuli INTERMED EXL2


Tiko's 1st CC - photo Satu Saarinen

 

Field trial, Padasjoki 29.07.2012
judge Antti Nurmi

C. Sunrise Princess 3rd prize in winners class

 

Mikkeli INT show 28.07.2012
judge Paula Rekiranta

S. Syysaurinko INTERMED EXL1, QC, res-CC

 

Field trial, Hauho 28.07.2012
judge Harri Sivén

S. Syystuuli 3rd prize in novice class


Nella - photo Satu Saarinen

 

22.07.2012

Retriever ability test Renko 21.07.2012
judge Juha Tenhunen

S. Lounatuuli passed the test


Tiina & Lara

 

Ylöjärvi field trial 21.07.2012
judge Petri Tuominen

S. My Love 3rd prize in novice class

 

Mäntsälä national show 21.07.2012
judge Jaana Hartus

S. Syysaurinko INTERMED VG2
S. Magic Frost WORK VG1

 

17.07.2012

Lumin ja Gigolon pennut, 2 urosta, ovat syntyneet 9.7.2012. Emä ja pennut voivat hyvin.
The puppies of Lumi & Gigolo, 2 dogs, have been born 9.7.2012. Mother and puppies are doing fine.

>> lisätietoja / more information

 

Forssa national show 15.07.2012
judge Viva-Maria Soleckyj-Spunar, PL

S. La Basso WORK EXL1, QC, BD-2, CC => FI CH
S. My Love WORK EXL1, QC, BB-4, res-CC


FI MVA Sniffens La Basso

 

09.07.2012

Tammela WT 08.07.2012
judges Pekka Uusimäki, Heikki Nevalainen & Reima Ronkainen

S. Lumipallo 1st prize in novice class (17+13+14+16+18=78p)


Petri & Tuhti (earlier in spring)
photo Miia Lehtinen

 

08.07.2012

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Sniffens McGregor "Howie" 29.08.2001 - 27.06.2012.

Lämmin osanotto Marialle ja Callelle.

 

Karjaa INT show 07.07.2012
judge Seamus Oates

S. Syystähti OPEN VG2
S. Magic Frost WORK VG3

 

27.06.2012

Lakulle on löytynyt uusi koti.

 

21.06.2012

Sniffens Star of Altair "Laku" etsii harrastavaa kotia.
Laku on luonteeltaan kiltti ja reipas, lapsiin tottunut ja peruskoulutusta saanut nuori uros. Laku on myös tutustunut riistaan. Harrastavaa kotia Lakulle etsitään perheessä ilmenneen allergian takia. Jos olet kiinnostunut tarjoamaan kodin ja harrastamaan Lakun kanssa, ota yhteyttä!

>> Lakun ja muun pentueen sivu

 

 

17.06.2012

Helsinki INT show 17.06.2012
judge Bojan Matakovic, HR

S. Syysruska OPEN VG4
S. La Fagotto WORK VG2
S. Syystuuli INTERMED EXL1
S. Magic Frost WORK VG2
S. Forest Snowbell CH EXL

 

Nummi-Pusula field trial 17.06.2012
judge A-P Fontell & Jyry Tuominen

C. Sunrise Princess 2nd prize in winners class

 

Kotka INT show 16.06.2012
judge Sue Bownds, AU

S. Lumimyrsky OPEN VG3
S. Syystuuli INTERMED VG1

 

Rusko group show 16.06.2012
judge Zsuzanna Vàczi-Balogh, HU

S. La Basso WORK EXL1, QC, BD1, BOS, CC

 

Raasepori field trial 09.06.2012
judge Harri Siven

S. Rapsakka Ruska 3rd prize in open class

 

27.05.2012

Järvenpää national show 27.05.2012
judge Lena Danker

S. Magic Frost WORK EXL2
S. Forest Snowbell CH EXL1, QC, BB-1, BOB


Tessa

 

Joensuu INT show 27.05.2012
judge Tiina Illukka

S. Travelling Tiger JUN EXL3
S. Syysruska OPEN EXL2
S. Syystuuli INTERMED EXL3
S. Lumienkeli WORK EXL1, QC, res-CC

 

Joensuu national show 26.05.2012
judge Satu Ylä-Mononen

S. Toffee Tiger JUN G
S. Travelling Tiger JUN VG3
S. Syysruska OPEN EXL3
S. Syysunelma INTERMED G
S. Syystuuli INTERMED VG4
S. La Violin WORK EXL1

 

20.05.2012

Salo group show 20.05.2012
judge Pirjo Aaltonen

S. Syystähti OPEN EXL1, QC, BD-3, CC
S. Magic Frost WORK EXL1, QC, BB-4
S. Forest Snowbell CH EXL1, QC, BB-3


Promi's first show & first CC!

 

19.05.2012

World Dog Show Salzburg, Austria 18.05.2012
judge Barbara Müller, CH

S. Syysaurinko INTERMED EXL4

 

Club Winner Show Salzburg, Austria 17.05.2012
judge Maureen Dalziel-Scott, GB

S. Syysaurinko INTERMED EXL2, res-CACA

 

Mikkeli group show 17.05.2012
judge Jaana Hartus

S. Syysmyrsky INTERMED EXL2
S. Lumiprinsessa OPEN G
S. Lumienkeli WORK EXL1, QC, BB-4, res-CC

 

Helsinki group show 17.05.2012
judge Matti Luoso

S. Magic Frost WORK VG4
S. Forest Snowbell CH EXL1, QC, BB-3

 

14.05.2012

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Sniffens McGuinness "Ukko" 29.08.2001 - 14.05.2012.

Lämmin osanotto Ruselle ja Hannulle perheineen.

 

Hamina INT show 13.05.2012
judge Bertil Lundgren, SE

S. Syysruska OPEN EXL2
S. Lumimyrsky OPEN EXL3
S. Syystuuli INTERMED EXL2

 

09.05.2012

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
FI CH Sniffens Edwardian "Puppe" 05.02.2000 - 07.05.2012.

Lämmin osanotto Anulle perheineen.

 

05.05.2012

Rauma national show 05.05.2012
judge Robert Kanas

BN You Never Know JUN VG1


Cindy

 

Lumi on astutettu Gigololla toukokuun alussa.
Lumi has been mated with Gigolo at the beginning of May.
>> lisätietoja / more information


Lumi & Gigolo

 

Lahti INT show 29.04.2012
judge Leni Finne

S. Syystuuli INTERMED VG1
S. Wind of Forest CH EXL4,QC, BB-4

 

24.04.2012

Lumi astutetaan Gigololla toukokuun alussa.
Lumi will be mated with Gigolo at the beginning of May.
>> lisätietoja / more information

 

23.04.2012

Sniffens Championship 2012
judges Lotta Vuorinen (show + FT), Piki Silvennoinen & Ville Seppälä (FT)

Champion 2012 Sniffens Wind of Forest
Junior Champion 2012 Sniffens Lauhatuuli
Senior Champion 2012 Sniffens Film Actress
B-Champion 2012 Metsävirnan Kentuckian Snow
Best In Show 2012 Sniffens Forest Snowbell

Full results >>
More pictures in web gallery >>

 

Inkeroinen group show 22.04.2012
judge Irina Poletaeva

S. Syysruska OPEN EXL1
S. Syystuuli INTERMED EXL1, QC, BB1, CC, BOB


Nella BOB

 

Kajaani group show 22.04.2012
judge Harto Stockmari

S. La Violin WORK EXL1, QC, "BB5", res-CC

 

Pyhäselkä group show 21.04.2012
judge Soile Bister

S. Lumienkeli WORK EXL1

 

Tammela WT 21.04.2012
judges Tobina Nyman & Matti Tenhunen

S. Lumipallo 2nd prize in novice class (10+10+19+18=57p)

 

Loviisa group show 21.04.2012
judge Hannele Jokisilta

S. Syysruska WORK EXL1, QC, BD3, res-CC

 

 

 

16.04.2012

Finnish Flatcoated Retrievers Special Show 14.04.2012
judges Jane Jones (dogs) and Ann Youens (bitches)

S. Syysruska OPEN VG
S. Danish Duckling WORK VG
S. La Basso WORK EXL1, QC
S. Ruskea Rudolf WORK VG
S. Forest Woodrush CH VG

S. Lauhatuuli INTERMED EXL4
S. Lounatuuli INTERMED EXL
S. Syysaurinko INTERMED EXL3
S. Syystuuli INTERMED EXL
S. My Love OPEN EXL2, QC
S. Lumitähti WORK EXL1, QC, Saltwater Prize
S. Rapsakka Ruska WORK VG
S. Wind of Forest WORK VG
S. Forest Meadow CH VG
S. Time To Be Star CH VG, Silvia's Prize

Dog and child-competition, judge Laura Rajakallio
1st place Kaisla & S. Ruskea Rudolf
2nd place Liisa & S. Danish Duckling


Nila & Saltwater Prize

Nana & Silvia's Prize

1st Kaisla & Ruuto, 2nd Liisa & Ruma in dog and child competition.
Judge Laura Rajakallio, photo Mira Heinonen.

Nella, Nelly, Pakkis & Nila in breeder's class

 

Inkoo WT 14.04.2012
judges Pekka Uusimäki & Reima Ronkainen

S. Lumipallo 2nd prize in novice class, 3rd place (12+13+16+17=58p)

 

Special Flatcoated Championship Show
at Frederikssund, DK 14.04.2012

S. Länsituuli OPEN EXL2, QC


Tytte in Denmark

 

Pertunmaa group show 14.04.2012
judge Marja Talvitie

S. Magic Frost WORK VG1
S. Forest Snowbell CH VG1

 

Lappeenranta national show 08.04.2012
judge Matti Luoso

S. Wind of Forest WORK EXL2

 

31.03.2012

Savitaipale group show 31.03.2012
judge Paavo Mattila

S. Syysmyrsky INTERMED EXL1, QC, BD-3
S. Wind of Forest WORK EXL2, QC, BB-3
P. Summer Shot VET EXL1, QC, BB-4, BOB VET

 

 

28.03.2012

Winter field trial Mänttä 25.03.2012

S. Syystuuli 38,25/40p, 3rd place in novice class
S.Lumitähti 38/40p in novice class
S. Syysaurinko 30,5/40p in novice class

Team "Nannun Pennut" overall placement 6/28.


Anu, Nelli, Nila, Nella & Jussi


Obedience trial Kouvola 25.03.2012
judge Timo Pussinen

S. Film Actress 1st prize in winners class, 273p, 1st place
=> moves to special winners class


 

Tuusmäki group show 25.03.2012
judge Hannele Jokisilta

S. Travelling Tiger JUN EXL2, QC
S. La Violin WORK EXL2

 

24.03.2012

Kerimäki group show 24.03.2012
judge Elena Ruskovaara

S. Wind of Forest WORK EXL1, QC, BB-2
P. Summer Shot VET EXL1, QC, BOB-VET

 

21.03.2012

Kaksi lupaavaa urospentua etsii vielä kotia!
Two promising dog puppies are looking for own homes!


photo Satu Saarinen

 

Obedience trial Kotka 17.3.2012
judge Anne Nokelainen

S. Film Actress 3rd prize in winners class, 197p, 3rd place


Tessy & prizes

 

 

11.03.2012

Kuvia 7 viikon ikäisistä pennuista. Neljä urospentua vapaana.
Pictures of the puppies aged seven weeks. Four dog puppies available.
>> kuvasivulle / picture page

* * *

Suomen sileäkarvaiset noutajat ry:n TOP-10 sijoitukset 2011
Finnish Flatcoated Retrievers TOP-10 placements 2011

VUODEN FLATTI 2011 - Flatcoat of the Year 2011
2. Metsävirnan Kentuckian Snow "Lumi"
3. Sniffens Lumitähti "Nila"
4. Sniffens Wind Of Forest "Tesma"

NOME-FLATTI 2011 - Field Trial Flatcoat of the Year 2011
4. Metsävirnan Kentuckian Snow "Lumi"

NÄYTTELY-FLATTI 2011 - Show Flatcoat of the Year 2011
4. Sniffens Lumitähti "Nila"

TOKO-FLATTI 2011 - Obedience Flatcoat of the Year 2011
6. Sniffens Strokkur "Dara"

TOKO-TULOKAS 2011 - Upcoming Obedience Flatcoat 2011
2. Sniffens Strokkur "Dara"

 

04.03.2012

Kuvia 6 viikon ikäisistä pennuista. Kolme urospentua vapaana.
Pictures of the puppies aged six weeks. Three dog puppies available.
>> kuvasivulle / picture page

 

Kouvola group show 03.03.2012
judge Paula Rekiranta

S. Syysruska INTERMED EXL1, QC, BD3
S. Syystuuli INTERMED EXL1, QC, BB3, CC
S. Strokkur CH EXL2, QC, BB2


Nella & 1st CC

25.02.2012

Kuvia 5 viikon ikäisistä pennuista. Urospentuja varattavissa.
Pictures of the puppies aged five weeks. Dog puppies available.
>> kuvasivulle / picture page

 

23.02.2012

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
C.I.B FI & LT CH LTW-11 Sniffens Forest Spring "Olli" 06.07.2004 - 22.02.2012.

Lämmin osanotto Antille perheineen.

 

 

21.02.2012

Kuvia 4 viikon ikäisistä pennuista. Pentuja varattavissa.
Pictures of the puppies aged four weeks. Puppies available.
>> kuvasivulle / picture page

 

14.02.2012

Kuvia 3 viikon ikäisistä pennuista!
Pictures of the puppies aged three weeks!
>> kuvasivulle / picture page

 

Lohja group show 12.02.2012
judge James Irvine, UK
and Hans Lehtinen (working classes)
S. Syysruska INTERMED EXL
S. Forbiddenarea OPEN EXL3
S. La Basso WORK EXL4
S. Danish Duckling WORK EXL
S. Forest Spring CH EXL1, QC, BD-3
S. Syysaurinko JUN EXL1, QC
S. Lauhatuuli INTERMED EXL2, QC
S. Lounatuuli INTERMED EXL3
S. Syystuuli INTERMED EXL1, QC
S. My Love OPEN EXL
S. Magic Frost WORK EXL4
S. Wind Of Forest WORK EXL3, QC
M Kentuckian Snow CH EXL2, QC, BB-2
S. Forest Snowbell CH VG
S. Strokkur CH EXL
S. Film Actress VET EXL1, BOS-VET


Lumi BB-2

Oliver BD-3

 

Obedience trial, Kotka 11.02.2012
judges Tommi Varis (winner) & Riikka Pulliainen (open)

S. Film Actress 3rd prize in winners class (220p.)
S. Strokkur 3rd prize in open class (130,5p.)


 

07.02.2012

Kuvia 2 viikon ikäisistä pennuista!
Pictures of the puppies aged two weeks!
>> kuvasivulle / picture page

 

31.01.2012

Kuvia viikon ikäisistä pennuista!
Pictures of the puppies aged one week!
>> kuvasivulle / picture page

Lisää kuvia Nilan omassa webbigalleriassa / More pictures from Nila's own webgallery
>> nanaliini.kuvat.fi / Nilan pennut

 

29.01.2012

Turku INT show 22.01.2012
judge Espen Eng, NO

MD Karacsony JUN VG
S. La Basso WORK EXL2, QC
S. Lumituisku WORK EXL3
S. Syysaurinko JUN EXL1
S. Syystuuli JUN EXL3
PC Eowyn Romanssi OPEN EXL1, QC, res-CC

 

23.01.2012

Nilan ja Picazzon pennut ovat syntyneet 22.01.2012, 6 poikaa ja 8 tyttöä, vapaana 4 poikaa ja 4 tyttöä.
Nila & Picazzo puppies were born 22.01.2012, 6 dogs and 8 bitches, 4 dogs and 4 bitches available.
>> lisätietoja / more information


Nila & pennut

 

18.01.2012

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Niskalan "tervaskanto"
Mustanturkin Emmi 30.09.1996 - 18.01.2012.

Halaukset isälle.

 

Kajaani INT show, 14.01.2012
judge Gert Christensen, DK
S. Travelling Tiger JUN EXL4


Nero (photo Ramin Miraftabi)

 

13.01.2012 Nila kävi röntgenissä, paljon pentuja näkyi.
13.01.2012 Nila was x-rayed, lots of puppies..
>> lisätietoja / more information

 

11.01.2012

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
C.I.B FI & EE MVA & erikoisnäyttelyn BIS-VET 2011
Sniffens McIntosh "Roope" 29.08.2001 - 11.01.2012.

Lämmin osanotto Tiinalle ja Markulle.

 

06.01.2012

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Sniffens McArthur "Jimi" 29.08.2001 - 19.12.2011.

Lämmin osanotto Jimin perheelle.

 

04.01.2012

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
C.I.B FI & EE MVA & Sniffens Seniorimestari 2010 & 2011
Sniffens McMillan "Milla" 29.08.2001 - 03.01.2012.

Lämmin osanotto Anulle ja Ekille.