NEWS 2011

>> tulevia tapahtumia (päivitetty 02/2011)
>> dummyt & hihnat

 

19.12.2011

Nila on ultrattu ja on tiine.
Nila is expecting puppies.
>> lisätietoja / more information

 

11.12.2011

Nordic Winner 2011 Stockholm 11.12.2011
judge Anna Geschwindt Hartwig

S. Lumitähti WORK EXL

Tampere group show 06.12.2011
judge Raija Tammelin

S. La Basso OPEN VG
S. Lauhatuuli INTERMED EXL1, QC, "BB-5"
M. Kentuckian Snow CH EXL1, QC, BB-3

Finnish Winner 2011 Helsinki 04.12.2011
judge Marjo Jaakkola

S. Syysaurinko JUN EXL
S. Lumitähti WORK EXL2, QC

Helsinki Winner 2011 03.12.2011
judge Ann Carlstöm, SE

S. Syysaurinko JUN EXL
S. Lumitähti WORK VG
M. Kentuckian Snow CH EXL QC

Obedience trial, Kotka 03.12.2011
judge Anne Nokelainen
S. Film Actress 3rd prize in winners class (204p.)
S. Strokkur 3rd prize in open class (115p.)

 

30.11.2011

Nila on astutettu Picazzolla.
Nila has been mated with Picazzo.
>> lisätietoja / more information

 

16.11.2011

Pentuesuunnitelmia päivitetty.
Puppyplans updated.
>> lisätietoja / more information

Kouvola group show 13.11.2011
judge Marja Talvitie

S. Syysruska JUN VG
S. Tireless Tigress BOB-puppy
S. Syystuuli JUN EXL1
S. Syysaurinko JUN VG
S. Lauhatuuli INTERMED VG
S. Lumiprinsessa OPEN EXL
S. Lumitähti WORK EXL1, QC, BB-2
S. Forest Meadow CH EXL3
M. Kentuckian Snow CH EXL4

 

06.11.2011

Obedience trial, Kotka 05.11.2011
judge Timo Pussinen

S. Film Actress 3rd prize in winners class (196p. 2nd place)
S. Strokkur 2nd prize in open class (154p. 3rd place)


Tessy & Dara

 

30.10.2011

Nordic Flatcoat Championship, Norway 29-30.10.2011
S. Wind Of Forest
29.10 3rd prize in winners class, Team Finland overall placement 3rd
30.10 3rd prize in winners class

Puppy show, Lahti 30.10.2011
judge Leila Kärkäs

S. Tireless Tiger 1st with HP (7-9m), BBP-1, BOB-puppy
S. Tigress Of Ice 2nd place (7-9m)

Field trial, Ähtäri 30.10.2011
judge Vesa Turunen

S. Lumitähti 3rd prize in novice class


Nila

 

 

07.10.2011

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
FI MVA BH TK2 Sniffens McKenna "Seena" 29.08.2001 - 26.10.2011.

Lämmin osanotto Pirjolle.

 

 

25.10.2011

Field trial, Mjösund 15.10.2011
judge Ossi Kähärä

PC Black Market 3rd prize in open class

WT-test, Hauho 15.10.2011
judges Pauliina Ahola & Miso Sipola
S. Lumipallo 3rd prize in novice class (12+9+16+10=47p.)

 

 

12.10.2011

Onnea Nata (Pikestar's Summer Shot), tänään 11 vuotta!


Nata 11 years today

Finnish Retrievers Special Show, Lohja 09.10.2011
judges Agneta Cardell & Filip Johnsson, SE

S. Syysruska JUN VG
S. La Basso OPEN EXL, QC

S. Lauhatuuli JUN EXL
S. Lounatuuli JUN EXL
S. Syysaurinko JUN EXL
S. Syystuuli JUN EXL1, QC, BOS-junior, res-CC
S. Lumitähti WORK EXL3
S. Magic Frost WORK VG
S. Strokkur WORK EXL2, QC
M. Kentuckian Snow CH EXL3, QC
S. Forest Meadow CH EXL
S. Time To Be Star EXL, QC
S. Film Actress VET EXL2, QC
S. Ilta-Aurinko VET EXL3, QC
S. McMillan VET EXL, QC

Kennel Sniffens was placed 2nd in breeders class with HP.


Nella BOS-Junior & res CC

unofficial WT-test, Denmark 08.10.2011
S. Länsituuli 1st prize in novice class (112/120p)
S. Reissu Romanssi 1st prize in open class (112/120p, best open class dog)

WT-test, Oripää 08.10.2011
judges Pekka Uusimäki, Mika Lappalainen & Matti Tenhunen
S. Lumitähti 1st prize in novice class (15+13+18+15+f15=76p, 3rd place)
=> 3rd in Flatcoat WT Championship

PC Black Market 3rd prize in novice class (14+10+14+7=45p)


Nila

 

 

07.10.2011

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Sniffens Aboa Albatros "Neo" 18.05.2004 - 05.10.2011.

Lämmin osanotto Heidille.


 

02.10.2011

WT-test, Kärkölä 02.10.2011
judges Reima Ronkainen & Miso Sipola
S. Lumipallo 2nd prize in novice class (13+14+19+10=56p., 3rd place)

Retriever ability test, Pomarkku 02.10.2011
judge Petri Tuominen

S. La Basso passed the test

Field trial, Hamina 01.10.2011
judge Markku Bräyschy

S. Lumitähti 3rd prize in novice class


Nila & Lotta Vuorinen

 

26.09.2011

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Sniffens Tipsy Thursday "Nala" 12.02.2002 - 24.09.2011.

Lämmin osanotto Outille perheineen.

 

Retriever ability test, Hattula 24.09.2011
judge Maarit Nikkanen

S. Syysaurinko passed the test


Anu & Nelly

 

19.09.2011

Field trial, Mjösund 18.09.2011
judge Tobina Nyman

S. Lumitähti 1st prize in novice class --> open class


Nila returning the rabbit

Field trial, Mjösund 17.09.2011
judge Tobina Nyman

S. Lumipallo 2nd prize in novice class
PC Black Market 3rd prize in novice class

Savitaipale group show 17.09.2011
judge Tanya Ahlman-Stockmari FI

S. Lumienkeli WORK EXL1, QC, BB-2, CC


Elli & 1st CC

Hyvinkää group show 17.09.2011
judge Hannele Jokisilta FI

S. Magic Frost WORK VG
S. McMillan VET EXL1, QC, BB-2, BOB-VET

 

13.09.2011

Field trial, Vehmaa 11.09.2011
judge Ossi Kähärä

PC Black Market 1st prize in novice class --> open class

Porvoo national show 10.09.2011
judge Liz-Beth Carlson Liljeqvist SE

S. Magic Frost WORK VG

 

04.09.2011

Field trial, Panelia 04.09.2011
judge Ossi Kähärä

C Sunrise Princess 1st prize in open class --> winners class

Field trial, Tornio 04.09.2011
judges A-P Fontell & Jyry Tuominen

S. Wind of Forest 3rd prize in winners class
S. Lumitähti 2nd prize in novice class

Field trial, Kuortane 03.09.2011
judges Harri Sivén (novice) & Tobina Nyman (open)

S. Rapsakka Ruska 3rd prize in open class
S. My Love 3rd prize in novice class

Field trial, Panelia 03.09.2011
judge Ossi Kähärä

M Kentuckian Snow 1st prize in open class --> winners class


Lumi

Finnish Flatcoated Retrievers Championship 2011 in Hailuoto, 03.09.2011
judges Lena Hägglund & Lena Sundquist (show)
Petri Paavola, Vesa Hietikko, Pentti Åman, Vesa Turunen (field trial)

Junior Championship
S. Syystuuli 3rd in show, 8th in overall placements

Novice class
S. Lumitähti 1st in show, Wilman vaasi, no result in field trial

Championship
S. Danish Duckling 2nd in show, no result in open class in field trial
S. Forest Meadow 5th in show, no result in winners class in field trial
S. Wind of Forest no placement in show, 3rd prize in winners class in field trial
S. Danish Tigress Pietun pysti (Lucky Loser)

 

Vantaa national show 03.09.2011
judge Augustin Ionescu, RO

S. Magic Frost WORK VG
S. McMillan VET EXL1, QC, BB-4, BOS-VET

 


Onnea kaikille MC-pennuille, 29.08.2011 10 vuotta!

 

28.08.2011

Suonenjoki group show 28.08.2011
judge Bruno Facq, FR

S. My Prerogative CH EXL2, QC

Obedience trial, Elimäki 27.08.2011
judge Harri Laisi
S. Strokkur 1st prize in novice class (184,5p, 1st place, HP) => TK1

Onnea Taru & Dara!!!

 

25.08.2011

Turku, match show 24.08.2011
S. Lumitähti & Kaisla Olkkola BIS-6 (judge Tanja Karpela)
BN You Never Know & Kaisla 3rd best in puppies
BN You Never Know & Kaisla 3rd best in dog & child


Kaisla & Cindy

Kaisla & Nila

Heinola national show 21.08.2011
judge Harri Lehkonen, FI

S. Syysaurinko JUN VG
S. Forbiddentemple OPEN VG

Tallinn INT show 21.08.2011
judge Karl-Erik Johansson, SE

S. Forbiddenarea OPEN EXL1, BD-1, CACIB, BOS
S. Strokkur CH EXL1, BB-1, EE CC, CACIB, BOB, BIG-3 => EE CH
S. Film Actress CH EXL2, BB-2, res-CACIB => CACIB

Tallinn INT show 20.08.2011
judge Aleksei Belkin, RU

S. Forbiddenarea OPEN EXL1, BD-1, EE CC, CACIB, BOB
S. Strokkur CH EXL2, BB-2, res-CACIB
S. Film Actress CH EXL1, BB-1, EE CC, CACIB, BOS => EE CH


Dara

Tessy

Ferneri
 

Kouvola national show 20.08.2011
judge Kresten Scheel, DK

S. Syysruska JUN EXL2
S. Lumimyrsky OPEN EXL1, QC, BD-3, res-CC
S. Danish Duckling WORK EXL3
S. Syysaurinko JUN EXL1, QC, res-CC
S. Syystuuli JUN EXL2
S. Forbiddenjungle OPEN VG
S. Santorini OPEN G
S. Lumitähti WORK EXL1, QC, BB-1, BOB
S. Time To Be Star CH EXL4, QC
S. Ilta-Aurinko VET EXL1, QC, BOB-VET

BN You Never Know BOS-puppy


Cindy BOS-puppy

Nila BOB (photo Heidi Gräsbeck)

Lily BOB-VET (photo Mikko Numminen)
 


 

16.08.2011

Turku national show 14.08.2011
judge Inga Siil, EE

S. La Basso OPEN EXL1, QC, res-CC
S. Danish Duckling WORK EXL3
S. Lumipallo WORK EXL1, QC, CC => FI CH
D. Cabanana WORK VG


Tuhti FI CH

Joensuu national show 14.08.2011
judge Gerda Halff-Van Boven

S. La Violin WORK EXL2
S. Lumienkeli WORK EXL

Keuruu group show 14.08.2011
judge Raija Tammelin, FI

S. My Prerogative CH EXL1, QC, BB-2

Retriever ability test, Jämsä 14.08.2011
judge Paavo Oksala

S. Syysmyrsky passed the test


Myrsky & Jonna NOU1

Joensuu INT show 13.08.2011
judge Rui Oliveira, PT

S. La Violin WORK EXL3

 

08.08.2011

Kuopio INT show 07.08.2011
judge Elvira Romanenkova, RU

S. Lumienkeli WORK EXL4
S. Wind of Forest CH EXL4

Field trial, Renko 07.08.2011
judges Harri Sivén & Antti Nurmi
M. Kentuckian Snow 2nd prize in open class
S. Rapsakka Ruska no result in open class
C. Sunrise Princess no result in open class
S. My Prerogative no result in open class
S. My Love no result in novice class (did not pass the tracking part)
PC Black Market no result in novice class

Retriever ability test, Salo 06.08.2011
judge Petri Tuominen

S. La Viola passed the test => FI & LT CH!!!

Field trial, Renko 06.08.2011
judges Harri Sivén & Antti Nurmi
S. Rapsakka Ruska 2nd prize in open class
C. Sunrise Princess 3rd prize in open class
M. Kentuckian Snow 3rd prize in open class
S. Danish Duckling no result in open class
S. Lumipallo 3rd prize in novice class

 

02.08.2011

Field trial, Lahti 31.07.2011
judge Jyry Tuominen

S. Forest Meadow 3rd prize in winners class

Field trial, Pieksämäki 31.07.2011
judges Vesa Turunen & Vesa Hietikko

S. Danish Duckling 2nd prize in open class
C. Sunrise Princess 2nd prize in open class
PC Black Market 3rd prize in novice class
S. Lumitähti no result in novice class (injured during the trial)

Vejen INT show, Denmark 31.07.2011
judge Susanne Forchammer, DK

S. Länsituuli EXL, BOB-junior
S. Reissu Romanssi EXL, QC, CC => DKCH
Congratulations Christian & Marianne!

Pori INT show 30.07.2011
judge Antonio di Lorenzo, IT

S. Syysruska JUN EXL1, QC, res-CC
S. La Basso OPEN EXL3
S. Lumipallo WORK EXL1, QC, CC
S. Lumitähti WORK EXL


Tuhti (photo Satu Saarinen)

Vejen INT show, Denmark 29.07.2011
judge Connie Svane Pedersen, DK

S. Länsituuli EXL, QC, BB-4, BOB-junior
S. Reissu Romanssi EXL, QC, res-CC

 

27.07.2011

Helsinki INT show 23.07.2011
judge Tanya Ahlman-Stockmari

S. Lumitähti WORK EXL1, QC, BB-2, CACIB
S. Magic Frost WORK VG


Nila & Piia

Field trial, Laukaa 23.07.2011
judge A-P Fontell

C. Sunrise Princess 3rd prize in open class

Unofficial obedience trial 20.07.2011
judges Tarja Martinpuri & Saija Jaatinen

S. Film Actress 3rd prize in winners class (196p. and 1st place)
S. Strokkur 1st prize in novice class (190,5p. and 1st place)


Tessi & Dara with prizes

 

18.07.2011

Pöytyä national show 17.07.2011
judge Harri Lehkonen, FI

S. La Basso OPEN EXL2
S. Lumipallo WORK EXL1, QC, BD-2, res-CC

Helsinki group show 17.07.2011
judge Dimitris Antonopoulos, GR

S. Danish Duckling WORK EXL3
S. Magic Frost WORK VG
S. Forest Snowbell CH EXL1, QC, BB-1, BOS
S. McMillan VET EXL1, QC, BB-4, BOB-VET


Tessa BOS & Milla BB-4, BOB-VET

 

Field trial Ylämaa 16-17.07.2011
judge Markku Bräyschy

S. Lumitähti 3rd prize in novice class
PC Black Market no result in novice class


Nila

Blood tracking trial 14.07.2011
judges Toni Tunkkari & Marko Saarni

S. Syysaurinko 3rd prize in open class
S. Ilta-aurinko no result in open class

 

08.07.2011

World Winner 2011, Paris 08.07.2011
judge Renee Rault

S. Syystuuli JUN EXL
S. Lumitähti WORK EXL1, CC, res-CACIB -> CACIB!!!

French Winner INT show Paris 07.07.2011
judge M. Berchtold

S. Syystuuli JUN VG
S. Lumitähti WORK EXL2, res-CC

Onnea Satu & Jonna & Nila & Nella mahtavista tuloksista Pariisissa!!!


Nila in Paris

Finnish Retriever Association's Open Show, Mustiala 07.07.2011
judge Heli Siikonen

S. Forest Meadow BIS-1

 

03.07.2011

WT-test, Tammela 03.07.2011
judges Heikki Nevalainen & Reima Ronkainen

PC Black Market 1st prize in novice class (12+18+18+16+f17=81p.)
S. Lumipallo 2nd prize in novice class (9+10+16+17=52p.)
S. Lumitähti no result in novice class (12+15+17+17+f0=61p.)

Juva national show 03.07.2011
judge Pirjo Aaltonen, FI

S. Syysmyrsky JUN VG
S. Wind of Forest CH EXL3, QC

Tuusula national show 02.07.2011
judge Riitta-Liisa Lehtonen, FI
S. Magic Frost WORK EXL1, QC, BB-4, res-CC
S. Forest Snowbell CH EXL2, QC
S. McMillan VET EXL2, QC

 

01.07.2011

Rovaniemi INT show 25.06.2011
judge Marja Talvitie, FI
S. Danish Duckling OPEN EXL2
PC Eowyn Romanssi OPEN EXL1, QC, BB-3, CC
M. Kentuckian Snow CH EXL1, QC, BB-1, BOS, CACIB


Emma's 2nd CC

Lumi BOS & CACIB

 


 

19.06.2011

Riihimäki national show 19.06.2011
judge Ian Smith, NZ
S. La Fagotto OPEN EXL1, QC, BD-1, CC, BOB
S. Magic Frost WORK EXL1, QC, BB-2, res-CC


Tiina & Rommi

Eki & Halla

Obedience trial, Kouvola 19.06.2011
judge Ossi Harjula

S. Strokkur 1st prize in novice class (175p/3rd place)


Dara

Kotka INT show 18.06.2011
judge Lykourgos Zouboulidis, GR

S. Forbiddenarea OPEN EXL1, QC, res-CC
S. Lumimyrsky OPEN EXL2, QC
S. Lumitähti WORK EXL1, QC, BB-3, res-CACIB -> CACIB
S. Film Actress VET EXL1, QC, BB-2, BOB-VET


Tessy - photo Mira Heinonen

Nummi-Pusula, field trial 18.06.2011
judge Tobina Nyman

C. Sunrise Princess 2nd prize in open class
S. Rapsakka Ruska 2nd prize in open class, GUN'S CHOICE


Pirre & Riitta

 

13.06.2011

Retriever ability test, Lappeenranta 12.06.2011
judge Tuija Hukkanen

S. Syystuuli passed the test - NOU1


Nella

Aura group show 12.06.2011
judge Jose Romao, PT

S. La Basso OPEN EXL2, QC
S. La Fagotto OPEN VG
S. Danish Duckling OPEN EXL1, QC, BD-2, CC
S. Ruskea Rudolf WORK EXL1, QC, BD-4, res-CC


Ruma & Ruuto after a nice cooling in water

Nurmes group show 12.06.2011
judge Ing-Marie Hagelin, SE
S. Syysunelma JUN VG

 

11.06.2011

Retriever field trial, Lappeenranta 11.06.2011
judge Tuija Hukkanen

S. Lumitähti 2nd prize in novice class


Nila

Pieksämäki national show 11.06.2011
judge Elena Ruskovaara

S. My Prerogative CH EXL4

Estonian Winner 2011 INT show 05.06.2011
judge Augusto Benedicto Santos III

S. My Prerogative CH EXL, CC -> EE CH


Myy EE CH

 

05.06.2011

Aura group show 05.06.2011
judge Tuula Savolainen

S. La Basso OPEN EXL1 QC BD-1 CC BOB
S. Lumituisku WORK EXL1 QC BD-2 res-CC
S. Lauhatuuli JUN EXL1
M. Kentuckian Snow CH EXL1 QC BB-2

Retriever ability test, Padasjoki 04.06.2011
judge Tuija Hukkanen

S. Lauhatuuli passed the test - NOU1
S. Lumiprinsessa did not pass the test - NOU0


Ruuti

Estonian retriever special show 04.06.2011
judge A-B Waskaas

S. My Prerogative CH EXL4

 

03.06.2011

Toijala group show 02.06.2011
judge Satu Ylä-Mononen

S. Danish Duckling OPEN EXL2
S. Ruskea Rudolf WORK VG

Unofficial obedience trial 01.06.2011
judge Jaana Siltanen

S. Strokkur 1st prize in novice class (195,5p., 2nd place)

Retriever ability test, Kontiolahti 30.05.2011
judge Markku Bräyschy

S. La Violin passed the test - NOU1


Tyyne

Sysmä group show 29.05.2011
judge Jaana Hartus

S. Forbiddenarea OPEN EXL2
S. Lumiprinsessa OPEN G
S. Strokkur CH EXL2 QC BB-2
S. Film Actress VET EXL1 QC BB-4 BOB-VET BIS-2 VET


BIS-2 VET Tessi
photo Taru Tuikkanen

Tuuri national show 29.05.2011
judge Katja Korhonen

S. My Prerogative CH EXL2 QC BB-3

Retriever ability test, Hattula 29.05.2011
judge Harri Sivén

S. Lauhatuuli did not pass the test - NOU0

Finnish Flatcoated Retrievers Society Special Show, Aulanko 28.05.2011
judges Sarah Whittaker (dogs) and Rosalie Brady (puppies & bitches) GB

DOGS
MD Karacsony 3. (5-7m)
S. Syysruska 1. HP, 2nd best dog puppy (7-9m)
PC Black Market INTERMED EXL4
S. Danish Duckling OPEN EXL2 QC
S. Forbiddenarea OPEN VG
S. La Basso OPEN EXL
S. La Fagotto OPEN EXL
S. Lumimyrsky OPEN VG
S. Magic Lightning OPEN EXL
S. The Lone Ranger OPEN EXL
S. Lumituisku WORK EXL4 QC
S. Ruskea Rudolf WORK EXL
S. Forest Sring CH EXL QC, Silvia's Prize
S. Forest Woodrush CH EXL QC
S. McIntosh VET EXL1 QC BD-3 BIS-VET
S. Thirsty Thursday VET EXL3 QC

BITCHES
S. Syystuuli 1. HP, 2nd best bitch puppy (7-9m)
S. Lauhatuuli JUN EXL
S. Lounatuuli JUN EXL2
S. La Viola OPEN EXL1 QC CC
S. My Love OPEN EXL
D. Cabanana WORK EXL
S. Lumitähti WORK EXL
S. Magic Frost WORK EXL
S. Rapsakka Ruska WORK EXL
S. Strokkur WORK EXL1 QC
M. Kentuckian Snow CH EXL QC
S. Forest Meadow CH EXL4 QC BB-4
S. Forest Snowbell CH EXL
S. My Prerogative CH EXL
S. Wind Of Forest CH EXL QC, Best blood tracking dog in the show
S. McMillan VET EXL1 QC BOS-VET

Kennel Sniffens was placed 2nd in breeders class with HP.

BIS-1 progeny class
Sniffens Wind of Forest, owner Heli Siikonen
BIS-2 progeny class Pikestar's Summer Shot, owner Heli Siikonen & Miia Suppanen-Olkkola
BIS-3 three generations Sniffens Wind of Forest - Metsävirnan Kentuckian Wolf - Sniffens Syysruska
Tatun Tuoppi (oldest FCR) Pikestar's Summer Shot, owner Heli Siikonen & Miia Suppanen-Olkkola


Roope BD-3, BIS-VET
 
  Tara BB-4
 
Milla BOS-VET
 
  Mary CC - photo Mia Lehtinen
Olli Silvia's Prize - photo Mia Lehtinen
 
  Tesma best blood tracking flatcoat in the show
 
 
Breeder class 2nd with HP  

More pictures in >> web gallery

 

25.05.2011

Field trial, Närpiö 22.05.2011
judges Vesa Turunen & Veli-Pekka Haataja

S. Ruskea Rudolf 3rd prize in winners class
S. Forest Meadow no result in winners class
M. Kentuckian Snow 1st prize in open class
S. Danish Duckling 3rd prize in open class


Lumi   Ruuto, Ruma & Lumi

Field trial, Jämsä 22.05.2011
judge Jouni Vimpeli

C. Sunrise Princess 1st prize in open class

Helsinki INT show 22.05.2011
judge Patsy Hollings, GB

S. La Viola OPEN EXL3
S. Lumitähti WORK EXL1, QC, BB-2, CC, res-CACIB -> CACIB, FI CH
S. Magic Frost WORK EXL4
S. McMillan VET EXL2


Piia & FI CH Nila

Obedience trial, Taipalsaari 22.05.2011
judge Riikka Pulliainen

S. Strokkur 1st prize in novice class (164p / 5th place, first trial)


Dara

Hamina INT show 21.05.2011
judge Frederica Lochs-Romans, NL

S. Syysaurinko 1st (7-9m puppy class)

 

15.05.2011

Rauma national show 15.05.2011
judge Esko Nummijärvi, FI

S. La Viola OPEN EXL1, QC, res-CC

Helsinki working dogs special show 14.05.2011
judge Saija Juutilainen, FI

S. Syysaurinko 1st with HP (7-9m), BOB-puppy
S. La Fagotto OPEN EXL2


Nelly BOB-puppy

 

Unofficial obedience trial 13.05.2011
judge Saija Jaatinen

S. Strokkur 1st prize in novice class (180,5p., 1st place)


Dara

 

12.05.2011

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
FI MVA Sniffens Tell The Stars "Morgan" 02.03.2003 - 12.05.2011.

Lämmin osanotto Marinalle perheineen.

 

08.05.2011

Tampere INT show 08.05.2011
judge Theo Leenen, BE

S. Syystuuli 1st with HP (7-9m), BOB-puppy

PC Black Market INTERMED EXL1
S. Forbiddenarea OPEN EXL1, QC, BD-1, CC, CACIB, BOS
S. Lumituisku WORK EXL1, QC, res-CC

S. Lounatuuli JUN VG
S. Forbiddenjungle OPEN EXL1, QC, BB-2, CC, res-CACIB -> CACIB
S. La Viola OPEN EXL2, QC, BB-4, res-CC
S. Lumitähti WORK EXL1, QC
S. Magic Frost WORK VG
S. Strokkur CH EXL
S. McMillan VET EXL1, QC, BOB-VET

Kennel Sniffens was placed 2nd with HP in breeders class.


Ferneri BOS, CC, CACIB   Fara BB-2, CC, res-CACIB -> CACIB
Remu dogs res-CC   Mary BB-4, res-CC
Nella BOB-puppy   Milla BOB-veteran
 
Ferneri & Fara after the show  


Oulainen group show 07.05.2011
judge Tuula Pratt

PC Eowyn Romanssi OPEN EXL1, QC, BB-4, CC


Emma & first CC

 

Tohmajärvi group show 07.05.2011
judge Tanya Ahlman-Stockmari

S. Lumienkeli WORK EXL1, QC, BB-4

Heinola puppy show 01.05.2011
judge Hannele Jokisilta
S. Syysaurinko 3rd with HP (7-9m)

 

26.04.2011

Ruovesi group show 25.04.2011
judge Jaana Hartus

S. My Prerogative CH EXL1, QC, BB-2

 

24.04.2011

Lappeenranta INT show 24.04.2011
judge Anatoli Zhuk, BY
S. Syysruska BOB-puppy (7-9m puppy class)
S. Syystuuli 2nd, HP (7-9m puppy class)
S. La Violin OPEN EXL1, QC, BB-1, CACIB, CC, BOS
S. Lumitähti WORK EXL1, QC, BB-3, res-CC

Harjavalta group show 23.04.2011 Tuomari
judge Tuula Savolainen

S. Lumipallo WORK EXL3
S. La Viola OPEN EXL2, QC, BB-2, res-CC

Lahti INT show 22.04.2011
judge Tiina Illukka
PC Black Market INTERMED VG
S. Forbiddenarea OPEN EXL3, QC
S. Lumituisku WORK EXL

S. Lauhatuuli JUN EXL2
S. La Viola OPEN EXL1, QC
S. Lumitähti WORK EXL1, QC, BB-2, res-CACIB, res-CC
M. Kentuckian Snow CH EXL4, QC
S. Forest Meadow CH VG
S. Strokkur CH EXL, QC
S. Ilta-aurinko CH EXL
S. Film Actress VET EXL3, QC

 

18.04.2011

Simpele group show 17.04.2011
judge Bo Skalin
S. La Violin OPEN EXL1, QC, BB-3, res-CC
S. Lumienkeli WORK EXL2


Tyyne

Haapavesi group show 16.04.2011
judge Raija Tammelin
S. My Prerogative CH EXL1, QC, BB-2

Helsinki puppy show 16.04.2011
judge Matti Luoso
S. Syysaurinko 3rd with HP (7-9m)

>> pictures from Sniffens Championship

 

17.04.2011

Sniffens Championship 16.04.2011 at Vaherma
judges Marianne Forsell
(show), Jukka Kivijärvi, Janne Järvinen, Juha Lähteenmäki & Eija Siikonen (field)

B-Champions Hanski & Tellu
Junior Champion Nella
Sniffens Champion Nila
& Jussi
Senior Champions Eki & Milla

Sniffens Championship

Results:
1. Sniffens Lumitähti
2. Sniffens Forest Spring
3. Sniffens Aboa Albatross
4. Sniffens Forest Meadow
5. Sniffens Danish Duckling

Show placements:
1. Sniffens Strokkur
2. Sniffens Lumitähti
3. Sniffens Danish Duckling
4. Sniffens Forest Meadow
5. Sniffens Danish Mermaid

Junior Championship

Results:
1. Sniffens Syystuuli
2. Sniffens Lauhatuuli
3. Sniffens Lounatuuli
4. Sniffens Syysaurinko

Show placements:
1. Sniffens Syystuuli
2. Sniffens Lauhatuuli
3. Sniffens Lounatuuli
4. -

Senior Championship

Results:
1. Sniffens McMillan
2. Sniffens Film Actress
3. Sniffens Tell The Stars
4. Sniffens Tell A Secret
5. Sniffens Model of Chanel

Show placements:
1. Sniffens McMillan
2. Sniffens Tell The Stars
3. Sniffens Film Actress
4. Sniffens Tell A Secret
5. Sniffens Model of Chanel

B Championship

Results:
1. Skönhets Alltid Glad
2. Pearly Coat Black Market
3. Metsävirnan Kentuckian Wind
4. Elvenpath's Raindancer
5. Jummi-Jammin Goldie Hawn

Show placements:
1. Metsävirnan Kentuckian Snow
2. Metsävirnan Kentuckian Wind
3. Elvenpath's Raindancer
4. Skönhets Alltid Glad
5. Misstep's Kittiwake

Best in Show

1. Sniffens Strokkur
2. Metsävirnan Kentuckian Snow
3. Sniffens McMillan
4. Sniffens Syystuuli


BIS-1 Sniffens Strokkur

BIS-3 Sniffens McMillan

BIS-2 Metsävirnan Kentuckian Snow

BIS-4 Sniffens Syystuuli

>> complete results (pdf)
>> pictures

 

09.04.2011

Hirvensalmi group show 09.04.2011
judge Kirsi Nieminen, FI

S. Syysmyrsky 1st with HP, BOS-puppy (5-7 months)
S. Syysruska 2nd with HP (5-7 months)

S. Syystuuli 1st with HP, BOB-puppy (5-7 months)
S. Syysaurinko 2nd with HP (5-7 months)
S. Lumitähti WORK EXL3, QC, BB-3, res-CC
S. Ilta-aurinko CH EXL1, QC
P. Summer Shot VET EXL1, QC, BOB-VET, BIS4-VET


Myrsky BOS-puppy & Nella BOB-puppy (photo Satu Saarinen)

 

08.04.2011

Nettigalleriassa kuvia Tuuli- ja Syyspentujen pentutreffeiltä. Kuvat on ottanut Mikko Numminen.
Pictures from Tuuli- and Syyslitters puppydate are available in the online gallery. Pictures by Mikko Numminen.
>> lisätietoja / more information

 

05.04.2011

Uusia kuvia Kerrin ja Maekin pennuista.
New pictures of Kerri and Maek's puppies.
>> lisätietoja / more information

Lohja group show 03.04.2011
judge Tanya Ahlman-Stockmari, FI
M. Kentuckian Snow WORK EXL1, QC, BB-1, CC, BOS => FI CH


Lumi (photo Mira Heinonen)

Lohja puppy show 02.04.2011
judge Harry Tast, FI
S. Syysaurinko 1st with HP (5-7m), 2nd best bitch puppy


Nelly (photo Mikko Numminen)

Danish Flatcoated Retriever Special Championshow 02.04.2011
judge Brenda Hutchison, GB
S. Länsituuli JUN EXL1, QC, BB-3, BOB-junior

 

31.03.2011

Uusia kuvia Kerrin ja Maekin pennuista.
New pictures of Kerri and Maek's puppies.
>> lisätietoja / more information


Match show, Kotka 26.03.2011
judge Riitta Korhonen

S. Film Actress BIS-3 VET

 

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Sniffens Danish Design "Oliver" 02.01.2007 - 19.03.2011.

Lämmin osanotto Heidille.


 

20.03.2011

Vilna INT show "Vilnius Cup 2011" 20.03.2011
judge Jelena Kruus, EE

S. Forest Spring CH EXL1, CACIB
S. Strokkur CH EXL1, BB-1, BOB, CACIB, LT SERT => C.I.B & LT CH

Vilna INT show "Lithuanian Winner 2011" 19.03.2011
judge Yochai Barak, IL
S. Forest Spring CH EXL1, BD-1, BOB, CACIB, LT SERT => C.I.B & LT CH & LTW-11
S. La Viola OPEN EXL1, BB-1, BOS, CACIB, LT SERT => LTW-11
S. Strokkur CH EXL1


Dara C.I.B & LT CH   Mary, Dara & Olli

 

14.03.2011

Leirikutsuun on päivitetty hintatiedot.
>> kutsu (pdf)

Congratulations to our Lumi's father GB SH CH Vbos The Kentuckian "Jet"
- Best in Show in Cruft's 2011!

Onnea Lumin isälle GB MVA Vbos The Kentuckian "Jet"ille - Best in Show in Cruft's 2011!


photo Heli Siikonen

 

13.03.2011

Uusia kuvia Kerrin ja Maekin pennuista.
New pictures of Kerri and Maek's puppies.

>> lisätietoja / more information

 

06.03.2011

Valkeala group show 05.03.2011
judge Harry Tast, FI
S. Forbiddenarea OPEN VG

S. Forbiddentemple OPEN G
S. Lumitähti WORK EXL1, QC, BB-2,res-CC
S. Strokkur CH VG
S. Film Actress VET EXL1, QC, BB-3, BOB VET, BIS-4 VET


Tessi BB-3, BOB VET & BIS-4 VET
photos Satu Saarinen
  Nila BB-2 & res-CC

 

03.03.2011

Ensimmäiset kuvat Kerrin ja Maekin pennuista.
First pictures of Kerri and Maek's puppies.

>> lisätietoja / more information

 

28.02.2011

Kerrin ja Maekin pennut ovat syntyneet.
Kerri and Maek's puppies have been born.

>> lisätietoja / more information

 

23.02.2011

Suomen sileäkarvaiset noutajat ry:n TOP-10 sijoitukset
Finnish Flatcoated Retrievers TOP-10 placements

VUODEN FLATTI 2010
Flatcoat of the Year 2010
3. Metsävirnan Kentuckian Snow "Lumi"
4. Sniffens Danish Tigress "Kerri"
6. Sniffens My Prerogative "Myy"
9. Sniffens Danish Duckling "Ruma"

NOME-FLATTI 2010
Field Trial Flatcoat of the Year 2010
5. Sniffens Danish Tigress (shared placement)
10. Sniffens My Prerogative

WT-FLATTI 2010
WT Flatcoat of the Year 2010
1. Sniffens Danish Tigress


Kerri
photo Janni Morsing

Lumi
photo Ramin Miraftabi

Myy
photo Satu Saarinen

Ruma
photo Anu Lång

 

 

*** Sniffellä pentuja kennel Mei Dan:issa ***


Sniffen (Pearly Coat Black Market) ja Mindin (Mei Dan Muscat) pennut syntyivät 24.12.2010.
(4 mustaa tyttöä, 4 ruskeaa tyttöä ja 2 ruskeaa poikaa).

Kiinnostuneet voivat ottaa yhteyttä kasvattajaan, Nada Kajanderiin
>> kennel Mei Dan

 

20.02.2011

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Eternal Fire Pepsi "Valtteri" 13.04.2007 - 19.02.2011.

Lämmin osanotto Minnalle perheineen.


photo Taru Tuikkanen

 

Lohja Puppy show 19.02.2011
judge Elina Haapaniemi FI
S. Syysruska no placement (5-7m)
S. Syystähti no placement (5-7m)

S. Syysaurinko no placement (5-7m)
S. Syystuuli 4th with HP (5-7m)
S. Lauhatuuli 2nd with HP (7-9m)


Tiko, Promi, Nella and Nelly after first puppy show
photo Satu Saarinen

 

06.02.2011

>> Lisätietoja ja ilmoittautumisohjeet Sniffens-leirille 2011 (pdf)
>> Lisätietoja Tuuli- ja Syyspentujen treffeistä

 

23.01.2011

Turku INT show 23.01.2011
judge Brenda Hutchison, GB
P C Black Market JUN EXL1, QC
S. La Basso INTERMED EXL1, QC
S. Danish Duckling OPEN VG
S. Ruskea Rudolf WORK VG

S. Lounatuuli PUPPY 1st, HP, BOS-puppy
S. Lauhatuuli PUPPY 4th
S. La Viola INTERMED EXL2, QC
M. Kentuckian SNow OPEN VG
S. My Love OPEN VG
S. Lumitähti WORK EXL1, QC, BB-3, CC, res-CACIB -> CACIB
S. Rapsakka Ruska WORK VG
S. Strokkur CH EXL2, QC
P. Summer Shot VET EXL2

Kennel Sniffens was placed 2nd in breeders class with HP.

 

17.01.2011

Kerri on ultrattu ja tiineenä.
Kerri is expecting puppies.

>> lisätietoja / more information

Sniffens-leirin kouluttajiksi ovat varmistuneet Jukka Kivijärvi, Janne Järvinen ja Juha Lähteenmäki. Lisätietoja tulossa lähiaikoina.

 

16.01.2011

Lohja puppyshow 15.01.2011
judge Heli Siikonen, FI
S. Lauhatuuli 1st with HP (7-9 months), BOB & BOG-4 puppy


Ruuti & prizes   copyright Showlink Oy

 

Ilomantsi group show 15.01.2011
judge Paavo Mattila, FI
S. La Violin INTERMED EXL3
S. Lumienkeli INTERMED EXL2

 

11.01.2011

Finnish Flatcoated Retriever Society has awarded Kerri (S. Danish Tigress)
with the WT Flatcoat of the Year 2010-prize.

 

10.01.2011

Kajaani INT show 08.01.2011
judge Tiina Illukka, FI
S. Danish Duckling OPEN EXL2, quality certificate
S. Ruskea Rudolf WORK G

S. Lumienkeli INTERMED EXL1
P C Eowyn Romanssi OPEN EXL1
M. Kentuckian SNow WORK EXL3, quality certificate