NEWS 2010

>> tulevia tapahtumia (päivitetty 02.10.2010)
>> dummyt & hihnat

 

*** Sniffellä pentuja kennel Mei Dan:issa ***


kuva Nada Kajander

Sniffen (Pearly Coat Black Market) ja Mindin (Mei Dan Muscat) pennut syntyivät 24.12.2010.
(4 mustaa tyttöä, 4 ruskeaa tyttöä ja 2 ruskeaa poikaa).

Kiinnostuneet voivat ottaa yhteyttä kasvattajaan, Nada Kajanderiin
>> kennel Mei Dan

 

 

21.12.2010

*** Merry Christmas and Happy New Year ***


Miia & friends celebrating 35 years of breeding at kennel Sniffens

More pictures from celebrations can be found at >> web gallery!

 

18.12.2010

Finnish Winner 2010 , Helsinki 12.12.2010
judge Ragnhild Ulin, SE
S. La Fagotto INTERMED VG2
S. Lumitähti INTERMED VG2

 

11.12.2010

Helsinki Winner 2010 11.12.2010
judge Borge Espeland, NO
S. Lumimyrsky INTERMED EXL2
S. Lumitähti INTERMED EXL1

Tampere group show 06.12.2010
judge Esko Nummijärvi
S. La Fagotto INTERMED VG2
S. La Basso OPEN VG3

D. Cabanana OPEN VG3
M. Kentuckian Snow WORK EXL1, BB-2, CC
S. Lumitähti WORK VG4


Lumi & 2nd CC

 

14.11.2010

Jyväskylä INT show 14.11.2010
judge Dan Ericsson, SE
S. My Prerogative CH VG

Kouvola group show 13.11.2010
judge Tuula Savolainen
E.F Pepsi OPEN VG2
S. Forbiddenarea OPEN EXL1, BD-2, res-CC
S. Danish Duckling WORK VG3

S. Lumiprinsessa INTERMED VG2
S. Lumitähti INTERMED EXL1, BB-4
S. Strokkur WORK EXL3
P. Summer Shot VET EXL1, BOB-VET, BIS-2 VET
S. Film Actress VET EXL2

Kennel Sniffens was BOB & BIS-2 breeder


 
Heli & Nata BIS-2 VET
 
 

Taru & Ferneri BD-2, res-CC   Piia & Nila BB-4


kennel Sniffens BIS-2 breeder (Anu & Ferneri, Taru & Tessi, Mari & Dara, Piia & Nila)

 

12.11.2010

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
FI CH Sniffens Cliffhanger "Elwis" 17.01.1999 - 10.11.2010.

Lämmin osanotto Marinalle perheineen.

 

08.11.2010

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
FI CH TK1 Sniffens Forest Lad "Sisu" 06.07.2004 - 05.11.2010.

Lämmin osanotto Annemarille perheineen.

 

Tarto INT show 07.11.2010
judge Lena Danker

S. Forest Woodrush CH VG1
S. Lumitähti INTERMED VG1
S. Wind of Forest CH VG1

 

06.11.2010

Tarto INT show 06.11.2010
judge Jos De Cuyper

S. Forest Woodrush CH EXL1, BD-1, CC, CACIB, BOB => C.I.B* & EE CH
S. Lumitähti INTERMED EXL1, BB-1, CC, CACIB, BOS
S. Wind of Forest CH EXL1, BB-2, res-CACIB

 

31.10.2010

Turku WT 30.10.2010
judges Christian Brix-Sondergaard & Kaj Falk Andreasen DK

S. Forest Meadow no result in winners class
S. Danish Tigress 3rd prize in open class
M. Kentuckian Snow no result in open class
S. Strokkur no result in beginners class
S. Lumipallo no result in beginners class

Lahti INT Show 30.10.2010
judge Paula Rekiranta

S. La Viola INTERMED EXL1, BB-3, CC, res-CACIB
S. Lumitähti INTERMED EXL2
S. Lumiprinsessa INTERMED VG3

Seinäjoki INT Show 23.10.2010
judge Ann Carlström SE

S. My Prerogative CH EXL

 

10.10.2010

Finnish Retriever Association Special Show 10.10.2010
judges Martin Phillips (bitches) & Finn Arild Thorsen (dogs)

dogs
PC Black Market JUN VG
S. La Basso INTERMED EXL
S. La Fagotto INTERMED VG
S. Lumimyrsky INTERMED VG
S. Lumituisku INTERMED VG
S. La Cello OPEN VG
S. My Generation OPEN VG
S. Danish Duckling WORK VG
S. Forest Lad CH VG
S. Forest Woodrush CH EXL
S. McIntosh VET EXL1, BD-3, BOS VET

bitches
S. La Viola INTERMED EXL2
S. Lumiprinsessa INTERMED VG
S. Lumitähti INTERMED EXL1
M. Kentuckian Snow OPEN EXL2
S. My Love OPEN EXL
S. Danish Tigress WORK VG
S. Rapsakka Ruska WORK VG
S. Strokkur CH EXL
S. Wind Of Forest CH VG
P. Summer Shot VET EXL
S. McKenna VET VG
S. McMillan VET EXL4

Kennel Sniffens was placed 2nd in breeders class with HP.


Roope BD-3 & BOS VET  Nila INTERMED EXL1

Miia & Mary, Piia & Nila, Tiina & Roope, Heli & Piippo

 


WT Padasjoki 09.10.2010
judges Mika Lappalainen

S. Lumipallo 2nd prize in beginners class (18+17+8+18=61p.)

 

Field trial, Mjösund 09.10.2010
judges Petri Tuominen & Timo Väisänen
S. Forest Meadow no result in winners class
S. Danish Tigress 1st prize in open class => to winners class
M. Kentuckian Snow 2nd prize in open class

Retriever ability test:
PC Black Market passed the test
D. Cabanana passed the test
S. La Viola no result (did not pass the tracking part)
S. Magic Lightning no result


Kaisla, Sniffe, Kerri & Miia   Antti & Lumi


Tapani & Roosa

 

Field trial, Pomarkku 02.10.2010
judge Tobina Nyman

S. Danish Tigress 2nd prize in open class

 

02.10.2010

Uusia kuvia Nanan ja Lucan pennuista.
New pictures of Nana & Luca's litter.

>> pentuesivulle / to puppypage

 

27.09.2010

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Sniffens Film Baby 02.11.2002 - 27.09.2010

Lämmin osanotto Pialle perheineen.

 

26.09.2010

Field trial, Hamina 25-26.9.2010
judges Tobina Nyman, Markku Bräyschy & A-P Fontell
S. Danish Tigress 3rd prize in open class
M. Kentuckian Snow no result in open class
S. Strokkur 1st prize in beginners class
S. Lumitähti no result in beginners class


Kerri & Dara

Retriever ability test, Raasepori 26.09.2010
judge Ari Huttunen

S. La Fagotto passed the test


Tiina & Rommi

WT trial, Inkoo 25.09.2010
judge Pauliina Ahola & Miso Sipola

S. Danish Tigress 1st prize in open class, 2nd place (17+16+18+12+12f=75p.)
PC Black Market 3rd prize in youth class, 1st place (14+5+16+17=52p.)

 

22.09.2010

Uusia kuvia Syyspentueesta! Kaikki pennut varattu.
New pictures of Autumn-litter. All puppies reserved.

>> pentuesivulle / to puppypage

 

19.09.2010

Hyvinkää group show 19.09.2010
judge Tina Sulce, LT
S. La Fagotto INTERMED EXL2

S. La Viola INTERMED EXL1, BB-2, CC
S. Lumitähti INTERMED EXL3
S. Magic Frost OPEN VG4
S. Forest Snowbell CH EXL3
S. Wind Of Forest CH EXL2
S. McMillan VET EXL2


Mary BB-2 & CC

Field trial, Närpiö 19.09.2010
judge Jyry Tuominen

S. Danish Tigress 3rd prize in open class
M. Kentuckian Snow no result in open class

Field trial, Närpiö 18.09.2010
judges Jyry Tuominen (win), Tobina Nyman (open)
S. Forest Meadow no result in winners class
M. Kentuckian Snow 2nd prize in open class

WT trial, Nurmijärvi 18.09.2010
judge Pauliina Ahola & Miso Sipola

S. Lumipallo no result (0+17+0+15=32p.)
S. Lumitähti no result (0+17+7+12=36p.)

 

13.09.2010

Porvoo national show 12.09.2010
judge Stefan Sinko
S. Ilta-Aurinko CH EXL2, BB-2
S. Wind Of Forest CH EXL3, BB-3

 

11.09.2010

Meillä on pentuja! We have puppies!
>> lisätietoja / more information


Nana & puppies © Satu Saarinen

 

05.09.2010

Helsinki national show 05.09.2010
judge Arja Koskelo
S. La Fagotto JUN G
S. Magic Lightning OPEN EXL2, CC

S. La Viola JUN EXL1, BB-2, CC, BOB-Junior
S. Magic Frost OPEN VG
S. Ilta-Aurinko CH EXL1, BB-1, BOS


Lily BB-1, BOS   Mary BB-2, CC
 
Luca CC  

 

 

29.08.2010

Finnish flatcoated retrievers championship, Lappeenranta 28-29.8.2009
judges Pauliina Ahola, Jyry Tuominen, Erkko Salo, Ari-Pekka Fontell & Markku Bräyschy
show judges Elena Ruskovaara & Nada Kajander

Junior Championship:
1. S. Lumitähti & M. Suppanen-Olkkola (show 6/6p., trial 10/12p.)
S. La Violin no placement
S. Lumipallo no placement, Pietun Pysti
Junior show:
1. S. Lumitähti

Kisälli:
S. My Love & Lauri Illukka 3rd prize in novice class
S. Strokkur no result in novice class
S. Danish Design no result in novice class
S. Santa Ana no result in novice class
Kisälli show:
-

Championship:
3. S. Danish Duckling 1st prize in open class => to championship final, best B-dog
S. Forest Meadow 3rd prize in winners class
S. Ruskea Rudolf no result in winners class
S. Danish Tigress 3rd prize in open class
M. Kentuckian Snow 3rd prize in open class
C. Sunrise Princess no result in open class
S. Rapsakka Ruska no result in open class
S. Danish Mermaid no result in open class
Championship show:
3. S. Danish Duckling
4. M. Kentuckian Snow
5. S. Danish Tigress


Nila   Ruma & Anu

>> more pictures in web gallery / lisää kuvia nettigalleriassa
(kuvat Satu Saarinen)

 

Tervakoski INT show 29.08.2010
judge Tina Sulce, LV
S. Magic Frost OPEN VG4
S. McMillan VET EXL1, BOB-VET


Milla

Congratulations to Mc-litter, today 9 years old!


S. McMillan & S. McIntosh 29.08.2010

 

 

22.08.2010

Heinola national show 22.08.2010
judge Saija Juutilainen

S. Lumitähti INTERMED EXL2, BB-3, res-CC

Teuva group show 21.08.2010
judge Harto Stockmari

S. My Prerogative WORK EXL1, BB-2, CC = > FI CH

Kouvola national show 21.08.2010
judge Alberto Cuccillato, IT

S. Lumitähti INTERMED EXL1, BB-3, CC

Match show, Kotka 19.08.2010
judge Ilse Lehtola

S. Strokkur BIS-1


Dara

 

15.08.2010

Raisio national show 15.08.2010
judge Zorica Saljijevic, SE

S. Forest Lad WORK EXL1, BD-1, CC, BOB, "BIG-6" => FI CH
S. La Viola JUN VG1


Sisu

 

Retriever ability test, Iittala 14-15.08.2010
judge Risto Aaltonen

S. La Fagotto no result (did not pass the tracking part)
S. Magic Frost passed the test


Eki & Halla

Rovaniemi field trial 14.08.2010
judge Ossi Kähärä

S. My Prerogative 1st prize in beginners class

 

11.08.2010

Field trial, Vehmaa 11.08.2010
judge Risto Heikkonen

C. Sunrise Princess 2nd prize in open class
S. Danish Tigress 2nd prize in open class


Kerri, Kalle & Sara

 

09.08.2010

Nana on ultrattu ja pentuja näkyi mukavasti.
Nana has been to sonogram and there was a nice amount of puppies to be seen.
>> lisätietoja tulevasta pentueesta / more information about upcoming litter

Kuopio INT show 08.08.2010
judge Frank Whyte, GB
S. La Violin JUN EXL1
S. Lumienkeli INTERMED EXL1
S. Lumitähti INTERMED EXL3

Kuopio INT show 07.08.2010
judge Tina Herman, Slovenia
S. Lumienkeli INTERMED VG3
S. Lumitähti INTERMED EXL1, res-CC

Vesilahti group show 07.08.2010
judge Tanya Ahlman-Stockmari
S. La Viola JUN EXL1, BB-2, CC

Kuopio INT show 06.08.2010
judge Cecilia Ringström, CA
S. Lumienkeli INTERMED VG2
S. Lumitähti INTERMED EXL1, BB-4, CC

 

02.08.2010

Finnish Flatcoated Retrievers Society Club Show, Joensuu 01.08.2010
judges Louise Jones, GB & Victoria Stibble-Willis GB

S. La Basso JUN EXL3
EF Pepsi OPEN EXL3
S. Forbiddenarea OPEN EXL

S. La Violin JUN VG
S. Lumienkeli JUN EXL1
S. Lumitähti JUN EXL3
S. My Prerogative WORK EXL2
S. Strokkur WORK EXL1, BB-3

Kennel Sniffens was placed 3rd in breeders class with HP.
EF Pepsi & S. Forbiddenarea BIS-3 in brace class.


Dara BB-3
    BIS-3 brace class Vallu & Ferneri


Group show Ristiina 31.07.2010
judge Esko Nummijärvi
S. Wind of Forest CH EXL2, BB-3
P. Summer Shot VET EXL2, BB-4

 

Retriever ability test, Kemiö 31.07.2010
judge Petri Tuominen
S. My Love passed the test
S. Lumituisku passed the test

Lauri & Pakkis / photo M. Holmberg   Ari & Remu

 

 

27.07.2010

Helsinki national show 25.07.2010
judge Harry Tast, FI

S. Magic Frost OPEN VG1

Field trial, Uurainen 25.07.2010
judges Harri Sivén (beginners) & Pentti Åman (open)

C. Sunrise Princess 2nd price in open class
S. My Prerogative 1st prize in beginners class


Miia & Myy

Kemi national show 24.07.2010
judge Esko Nummijärvi, FI

PC Eowyn Romanssi OPEN EXL1, BB-3, res-CC

 

18.07.2010

Mäntsälä national show 18.07.2010
judge Orietta Zilli, IT

S. Magic Frost OPEN EXL1, BB-2, CC


Halla & first CC

Pärnu INT 17.07.2010
judge Vera Smirnova, EE

S. Forest Woodrush CH EXL1, BD-2, res-CACIB

S. Lumitähti JUN EXL1, JUN-SERT, BOB-Junior, BB-2
S. Wind Of Forest CH EXL2, BB-3, res-CACIB

 

12.07.2010

Nana on astutettu Lucalla viikonloppuna.
Nana has been mated with Luca during the weekend.
>> lisätietoja / more information

Karjaa national show 11.07.2010
judge Hannele Jokisilta

S. Magic Lightning OPEN G

S. La Viola JUN EXL2, BB-3, res-CC
S. Lumitähti JUN EXL1, BB-1, CC, BOS
D. Cabanana OPEN VG3
S. Magic Frost OPEN VG2
S. Forest Snowbell CH EXL1, BB-2
S. McMillan VET EXL1, BOB-VET


Anu & Mary + Piia & Nila
photo Satu Saarinen

Oulu INT show 10.07.2010
judge Ewa Nielsen, Norway

P.C Eowyn Romanssi OPEN VG4

Field trial, Evo 10.7.2010
judge Ossi Kähärä

S. Wind of Forest no result in winners class

Retriever abiility test, Mustiala 09.07.2010
judge Harri Sivén

S. My Famousgrouse did not pass the test

 

04.07.2010

Retriever abiility test, Valkeala 04.07.2010
judge Joni Höijer

S. Lumitähti passed the test


Jussi & Nila

Pori INT show 04.07.2010
judge Elena Ruskovaara
S. Forest Spring CH EXL3, BD-3
M. Kentuckian Snow WORK EXL2

 

Field trial, Leppävirta 04.07.2010
judges Markku Bräyschy (open) & Antti Nurmi (winners)
S. Ruskea Rudolf no result in winners class
S. Wind of Forest no result in winners class
S. Danish Duckling no result in open class

 

Forssa national show 03.07.2010
judge Rui Oliveira, Portugal
S. La Viola JUN EXL1
D. Cabanana OPEN EXL1

 

01.07.2010


Team Sniffens in Denmark - Miia, Taru, Riitta, Anu, Aino and in front Satu & Piia

Flatcoated Retrievers Club Show, Vildbjerg, Denmark 26.06.2010
judge Denise July GB

S. Lumipallo JUN VG
P.C Black Market JUN EXL3
S. Danish Duckling OPEN EXL2
S. Santa Ana OPEN G
S. Ruskea Rudolf WORK VG

S. La Viola JUN EXL4
S. Lumitähti JUN EXL1, BB-4, BIS-junior
S. My Love OPEN EXL1
S. Strokkur OPEN VG4
S. Rapsakka Ruska WORK EXL1, CC, BB-1, BOS
S. Time To Be Star WORK VG

Kennel Sniffens was BIS-breeder.

BIS-junior Nila   BOS & CC Pirre
Nila
  Pirre

BIS breeder group, Anu & Mary, Miia & Pakkis, Riitta & Pirre, Piia & Nila

 

Retrievers Special Show, Vildbjerg, Denmark 25.06.2010
judge Carina Östman, SE

S. Lumipallo JUN VG4
P.C Black Market JUN VG
S. Danish Duckling OPEN VG4
S. Santa Ana OPEN EXL1
S. Ruskea Rudolf WORK EXL

S. La Viola JUN VG3
S. Lumitähti JUN EXL2
S. My Love OPEN EXL
S. Strokkur OPEN EXL
S. Rapsakka Ruska WORK VG
S. Time To Be Star WORK EXL3

Kennel Sniffens was placed 2nd in breeder class with HP.


Kennel Sniffens breeders group (Vauhti, Dara, Nana & Nila)

 

24.06.2010

WORLD WINNER 2010, Herning, Denmark 24.06.2010
judges Štefan Šinko, SI (dogs) & Ole Staunskjær, DK (bitches)

S. Lumipallo JUN EXL3
P.C Black Market JUN EXL
S. Danish Duckling OPEN EXL
S. Santa Ana OPEN EXL
S. Ruskea Rudolf WORK EXL

S. La Viola JUN VG
S. Lumitähti JUN VG
S. My Love OPEN VG
S. Strokkur OPEN EXL
S. Rapsakka Ruska WORK G
S. Time To Be Star WORK EXL2

WW 2010 Nana WORK EXL2  WW 2010 Tuhti JUN EXL3


Field trial Evijärvi 19.06.2010
judge Markku Bräyschy

S. My Prerogative 2nd prize in beginners class

 

Retriever ability test, Nurmes 19.06.2010
judge Harri Sivén

S. Lumienkeli passed the test
S. La Violin no result (did not pass the tracking part)


Mari & Elli

 

Kotka INT show 19.06.2010
judge Ann Long Doyle, GB


S. Lumimyrsky INTERMED EXL2, res-CC
S. Forest Spring CH EXL
S. Forest Woodrush CH EXL

S. Lumitähti JUN EXL1
M. Kentuckian Snow WORK EXL2
S. Wind Of Forest CH EXL

 

13.06.2010

Raisio group show 13.06.2010
judge Maret Kärdi, Estonia


S. Lumipallo JUN EXL1, BD-1, BOS, CC
P.C Black Market VG3
S. Santa Ana OPEN G

S. La Viola JUN VG1
S. Strokkur OPEN EXL1, BB-1, BOB, CC
S. Danish Tigress WORK G

Dara BOB, CC & FI CH   BOS Tuhti & BOB Dara

 

Vantaa group show 13.06.2010
judge Johan Juslin


S. La Fagotto JUN EXL1, BD-1, BOS, CC


Rommi BOS & CC

 

Tuuri national show 13.06.2010
judge Tuula Pratt

S. My Prerogative WORK EXL2

 

Sauvo group show 12.06.2010
judge Markku Santamäki


S. La Fagotto JUN VG1
S. McIntosh VET VG1

S. La Viola JUN VG1

 

Turku, retriever ability test 12.06.2010
judge Petri Tuominen

S. Strokkur passed the test


Taru & Dara

 

Field trial, Loppi 12.06.2010
judge Tobina Nyman

S. Rapsakka Ruska 1st prize in beginners class
M. Kentuckian Snow no result in beginners class


Riitta & Pirre

 

Finnish Flatcoated Retrievers Open Show 12.06.2010
judge Heli Siikonen

S. Danish Duckling BIS-3
Liisa & Ruma 1st in Child & Dog competition


Liisa & Ruma & prizes

 

07.06.2010

Jämsä national show 06.06.2010
judge Hannele Jokisilta

S. My Prerogative WORK EXL1, BB-3, res-CC


Myy & res-CC
photo Miia Nyrhilä

Field trial, Mäntsälä 06.06.2010
judge Antti Nurmi

S. Rapsakka Ruska 2nd prize in beginners class

Retriever ability test, Mäntsälä 06.06.2010
judge Risto Aaltonen

S. Lumitähti no result (did not pass the tracking part)
S. My Love no result (did not pass the tracking part)

Unofficial retriever ability test, Hamina 06.06.2010
judge Nina Torri

S. Strokkur passed the test


Taru & Dara

Field trial, Nousiainen 05.06.2010
judge Harri Sivén

S. Lumipallo no result in beginners class

 

30.05.2010

Järvenpää national show 30.05.2010
judge Jens Martin Hansen, Denmark

S. La Viola JUN VG
S. Lumitähti JUN EXL2, BB-3, res-CC
S. Magic Frost OPEN VG2
S. Forest Snowbell CH VG2
S. McMillan VET EXL1, BOB-VET

Kennel Sniffens was placed 1st in breeders class.

 

Field trial, Mänttä 30.05.2010
judge Jouni Vimpeli

S. Wind Of Forest 3rd prize in winners class

 

Närpiö group show 29.05.2010
judge Raija Tammelin

S. My Prerogative WORK EXL1, BB-1, BOB, CC


Myy BOB & CC
photo Miia Nyrhilä

 

Joensuu national show 29.05.2010
judge Alison Cowin, Australia
S. Lumienkeli JUN EXL2

 

Character test 29.05.2010
S. Wind of Forest +174p.

 

28.05.2010

Taran ja Bobon pennut ovat syntyneet. >> pentuesivulle
Tara and Bobo's puppies have been born. >> litter page

 

24.05.2010

Päivitetty Nanan ja Lucan pentuesuunnitelmaa.
Updated Nana & Luca litter plan.

 

23.05.2010

Närpio, Field trial 23.05.2010
judges Ossi Kähärä (beginners class), Risto Heikkonen (open class)

S. Danish Tigress 3rd prize in open class
S. My Prerogative 2nd prize in beginners class

 

Hamina INT show 23.05.2010
judge Petr Rehanek, Czech Republic

S. Lumimyrsky JUN EXL1, BD-4, CC
S. Forest Woodrush CH EXL

S. Lumitähti JUN VG
S. Time To Be Star CH EXL1, BB-1, CACIB, BOB
S. Wind Of Forest CH EXL

Max & CC   Nana BOB

 

Helsinki INT show 22.05.2010
judge Kirsi Nieminen

S. Magic Lightning OPEN VG3

S. Lumitähti JUN EXL1, BB-4, res-CC, BOB-Junior
S. Magic Frost OPEN VG2


Nila

Halla   Luca


16.05.2010

Hattula, Retriever ability test 16.05.2010
judge Risto Heikkonen
S. Lumipallo test passed

Ruokolahti, Retriever ability test 16.05.2010
judge Petri Tuominen
S. Lumitähti did not pass the test

Mynämäki national show 16.05.2010
judge Phyllis Poduschka-Aigner, Austria

S. Lumituisku JUN EXL1, BD-1, CC, BOB
S. Danish Duckling OPEN EXL1, BD-3
S. Ruskea Rudolf WORK EXL1, BD-2, res-CC
S. Santa Ana WORK VG3

S. La Viola JUN EXL1, BB-3
M. Kentuckian Snow OPEN VG2
S. Danish Mermaid WORK VG3
S. Danish Tigress WORK VG2

Kennel Sniffens BOB-breeder.

Remu BOB & CC Ruma & Ruuto res-CC's


Rauma national show 15.05.2010
judge Harto Stockmari

S. Lumituisku JUN EXL1, BD-4
S. Danish Duckling WORK EXL1, BD-2, res-CC
S. Santa Ana WORK EXL2, BD-3

S. La Viola JUN EXL1, BB-2, res-CC, BOB-Junior
M. Kentuckian Snow WORK EXL1, BB-1, CC, BOS

Kennel Sniffens BOB-breeder.


Lumi BOS & CC

 

Lestijärvi group show 15.05.2010
judge Kirsi Nieminen

S. My Prerogative WORK EXL

Ruokolahti, Retriever ability test 15.05.2010
judge Petri Tuominen
S. La Violin did not pass the test

Hattula, Retriever ability test 15.05.2010
judge Risto Heikkonen
S. My Love did not pass the test

Kangasniemi national show 13.05.2010
judge Markku Santamäki

S. Wind Of Forest CH EXL1, BB-3
S. My Prerogative WORK VG4

 

Kotka, unofficial obedience trial 13.05.2010
judge Tarja Martinpuro

S. Strokkur 1st prize in beginners class, 166,5 p. placement 2/13

 

09.05.2010

SPKL special show, Helsinki 08.05.2010
judge Paula Rekiranta

S. Forest Lad OPEN VG2

S. Magic Frost OPEN EXL1, BB-2, res-CC
S. Forest Snowbell CH EXL1, BB-4
S. McMillan VET VG1

 

02.05.2010

Pieksämäki WT 02.05.2010
judges Harri Siven & Matti Tenhunen

S. Ruskea Rudolf no result in winners class (8+14+0+5=27)
S. Danish Tigress 2nd prize in open class (18+9+11+19=57)
S. Danish Duckling no result in open class (11+12+0+0=23)

 

Puumala group show 02.05.2010
judge Jaana Hartus

S. Lumitähti JUN EXL1, BB-1, BOS, CC


Nila & Piia
photo Tiina Sudensalmi

 

Koski group show 02.05.2010
judge Arja Koskelo

S. La Viola JUN EXL1, BB-1, BOS, CC
D. Cabanana OPEN VG2
M. Kentuckian Snow WORK EXL1, BB-3, res-CC

 

Pieksämäki WT 01.05.2010
judges Harri Siven & Matti Tenhunen

S. Danish Tigress 1st prize in open class (17+18+16+18+f 14=82, 3rd place)

 

25.04.2010

Lahti INT show 25.04.2010
judge Elena Ruskovaara

S. La Fagotto JUN VG
S. Lumituisku JUN EXL2
S. Danish Duckling OPEN VG
S. Santa Ana OPEN EXL4
S. Ruskea Rudolf WORK G
S. Forest Woodrush EXL

S. La Viola JUN EXL2
S. Lumiprinsessa JUN VG
S. Lumitähti JUN EXL1, res-CC
S. Strokkur OPEN VG2
S. Danish Tigress WORK EXL2
S. Time To Be Star CH EXL
S. McKenna VET EXL3
S. McMillan VET EXL2

Kennel Sniffens was placed 2nd in breeders class with HP.


Nila res-CC
photo Anu Lång

 

WT Kouvola 24.04.2010
judges Mika Lappalainen & Pekka Uusimäki

S. Forest Meadow 3rd prize in winners class (9+10+14+8=41p.)
M. Kentuckian Snow 2nd prize in open class (13+17+15+8=53p.)
C. Sunrise Princess no result in open class (9+0+ - + -=9p.)


Lumi & Tara
photo Antti Tarkkala

Vaasa INT show 18.04.2010
judge Tapio Eerola

S. My Prerogative INTERMED VG2

 

18.04.2010

SNIFFENS CHAMPIONSHIPS 16-18.4.2010
Show judge: Piia Ulvinen, kennel Salasana
Judges: Ilpo Sarkkinen, Mikko Saastamoinen, Petri Ollikainen & Tomi Sarkkinen


photo Satu Saarinen
SNIFFENS CHAMPION 2010
1. Heli Siikonen & S. Wind Of Forest
2. Taru Tuikkanen & S. Danish Tigress
3. Anu Mikkola & S. Danish Duckling
4. Hanna-Lea Taskinen & S. Danish Mermaid
5. Anu Mikkola & S. Ruskea Rudolf

photo Satu Saarinen
SNIFFENS JUNIOR CHAMPION 2010
1. Henna Tuononen & S. La Violin
2. Petri Matintalo & S. Lumipallo
3. Ari Kipinoinen & S. Lumituisku
4. Jussi Saarinen & S. Lumitähti
5. Pirjo Kohvakka & S. Lumiprinsessa

photo Satu Saarinen
SNIFFENS SENIOR CHAMPION 2010
1. Eki Seles & S. McMillan
2. Taru Tuikkanen & S. Film Actress
3. Outi Pohjonen & S. Tipsy Thursday
4. Maria Raikamo & S. Tell A Secret
5. Minna Nyholm & S. Thursday Child

photo Satu Saarinen
B-CHAMPIONSHIP 2010
1. Hanna-Lea Taskinen & Skönhets Alltid Glad
2. Outi Pohjonen & Eagle Owl's Nyksos
3. Henna Tuononen & Buumin Firefox
4. Heli Siikonen & Metsävirnan Kentuckian Wind
5. Heidi Merikukka & Eagle Owl's Nemesis

photo Anu Lång

CHAMPION SHOW
1. Dara
2. Tesma
3. Ruma
4. Vauhti
5. Piippo


photo Anu Lång
JUNIOR CHAMPION SHOW
1. Nila
2. Tuhti
3. Pinja
4. Tyyne
5. Remu

photo Anu Lång
SENIOR CHAMPION SHOW
1. Teide
2. Nala
3. Milla
4. Temppu
5. Tessi

photo Anu Lång
B-CHAMPION SHOW
1. Leevi
2. Elwis
3. Paju
4. Mocca
5. Sakke

Judge's choice:
Ilpo & Marika

Judge's choice:
Pete & Heidi

Judge's choice:
Tomi & Taru

Judge's choice:
Jussi & Mikko
Judge's choice:
Piia, Taru & Dara, Miia

Taru & Heidi & Maria
Bono & Ropsu's Prize

>> detailed results
>> gallery at sniffens.kuvat.fi

 

Laitila group show 17.04.2010
judge Leila Kärkäs

S. La Basso JUN VG1
S. La Viola JUN EXL1, BB-1, CC, BOB


Mary CC & BOB
photo Anu Junttila

Sysmä group show 17.04.2010
judge Markku Santamäki

M. Kentuckian Snow WORK EXL2, BB-4, res-CC

 

16.04.2010

Pertunmaa group show 10.04.2010
judge Harri Lehkonen

S. La Violin JUN VG3
S. Lumiprinsessa JUN VG4

 

Kurikka group show 10.04.2010
judge Riita-Liisa Lehtonen

S. My Prerogative INTERMED EXL1

 

05.04.2010

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Fin Ch & TrCh Sniffens Star Night "Niilo" 09.10.2001 - 04.04.2010.

Lämmin osanotto Ainolle ja Petrille.

 

Ruovesi group show 05.04.2010
judge Kirsi Nieminen

S. My Prerogative INTERMED EXL1, BB-1, BOS, CC

 

Lappenranta national show 05.04.2010
judge Tanya Ahlman-Stockmari, FI

males
S. Forest Spring CH G

females
M. Kentuckian Snow INTERMED EXL2, BB-2, res-CC
S. Wind of Forest CH EXL1, BB-4
S. Forest Meadow CH EXL4
P. Summer Shot VET EXL3
S. Thursday Child VET EXL2

Lumi & Antti
photo Satu Saarinen
Tesma & Heli
photo Satu Saarinen

 

28.03.2010

Riga INT show 28.03.2010
judge Beata Petkevica, Latvia

S. Lumitähti JUN EXL1, JUN-CC, BB-3
=> Latvian Junior Winner 2010

***

Tara on astutettu 24-25.3.2010.
Tara has been mated on 24-25th March 2010.
>> pentusuunnitelma / litter plan

 

23.03.2010

Tampere INT show 21.03.2010
judge Siv Sandö, Norway

males:
S. Danish Duckling  OPEN VG
S. Ruskea Rudolf WORK VG
S. Forest Woodrush CH EXL

females:
S. Lumitähti JUN VG2
S. La Viola JUN VG4
S. My Love INTERM VG4
S. Rapsakka Ruska WORK VG3
S. Time To Be Star CH EXL
S. Wind of Forest CH VG
P. Summer Shot VET VG2

 

20.03.2010

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
FIN CH Neala's Up And Away To Finland "Eros" 24.05.1999 - 17.03.2010

Kiitos Katille perheineen Eroksen hyvästä hoidosta äitini kuoleman jälkeen. Kiitokset Yvonnelle poikkeuksellisen hienoluonteisesta koirasta. -Miia-

Thank you Kati and family for taking such good care of Eros after my mother passed away. Thank you Yvonne for Eros, he had an exceptionally good character. -Miia-

 

 

 

 

 

15.03.2010

Tara aloitti juoksunsa viikonloppuna. Tara is in season.
>> pentusuunnitelma / litter plan

Mäntän Talvinome (unofficial field trial) 14.03.2010
judges Sanna Rantanen (open) & Juha Tenhunen (winner)
S. Wind of Forest 3rd place in winners class (35,00p)
S. Ruskea Rudolf 7th place in winners class (33,00p)
S. Danish Duckling 6th place in open class (32,50p)

Kennel Sniffens 10th place in team competition (100,50p)


Heli & Tesma, Anu & Ruma & Ruuto

 

Polvijärvi group show 13.03.2010
judge Paula Rekiranta
S. Lumienkeli JUN EXL1

Kerimäki group show 07.03.2010
judge Jaana Hartus
S. La Violin JUN VG2

 

06.03.2010

Kouvola group show 06.03.2010
judge Leila Kärkäs (judge in training Heli Siikonen), BIS-VET Matti Luoso, BIS-breeder Pekka Teini
S. Lumimyrsky JUN VG2
S. Lumitähti JUN EXL1, BB-4
S. Magic Frost OPEN VG2
S. McMillan VET EXL1, BOB-VET, BIS-1 VET

Kennel Sniffens was BOB & BIS-4 breeder.

Nila & Piia
photo Satu Saarinen
Milla & Eki
photo Satu Saarinen

Halla & Eki
photo Anu Lång
Max & Piia
photo Satu Saarinen


BIS-4 breeder group (Heidi & Max, Anu & Milla, Piia & Nila, Eki & Halla)
photo Satu Saarinen

 

02.03.2010

TOP FLATCOATS OF THE YEAR 2009
Finnish Flatcoated Retriever's Society Prizes

Flatcoated retriever of the Year
1. Sniffens Wind of Forest & Heli Siikonen
3. Sniffens Forest Meadow & Antti Tarkkala
8. Sniffens Forest Spring & Antti Tarkkala


Forest litter sisters Tesma, Tara & Oliver

 

Field trial Flatcoat
3. Sniffens Forest Meadow & Antti Tarkkala
6. Sniffens Wind of Forest & Heli Siikonen
7. Sniffens Ruskea Rudolf & Anu Mikkola
9. Sniffens Danish Tigress & Miia Suppanen-Olkkola


Ruuto & Kerri

 

Show Flatcoat
4. Sniffens Forest Woodrush & Heli Siikonen

 

Obedience Flatcoat
7.
Sniffens Film Actress & Taru Tuikkanen

 

23.02.2010

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Sniffens Serek "Ropsu" 05.04.1998 - 22.02.2010

Lämmin osanotto Marialle perheineen.

 

Tuusniemi group show 21.02.2010
judge Hannele Jokisilta

S. La Violin JUN EXL1
S. Lumienkeli JUN EXL3

05.02.2010

Happy 10th Birthday to E-litter!


S. Edwardian "Puppe" - photo Anu Junttila

 

*** SNIFFENS-LEIRI 16-18.4.2010 ***

- ilmoittautumiset sähköpostilla Anulle; anu (at) lightlime.fi
- ilmoita oletko päiväkävijä, yhden yön tai koko viikonlopun
- ilmoita myös majoituskaveritoiveet, erikoisruokavaliot yms.
- ilmoittautumiset maaliskuun loppuun mennessä

>> LISÄTIETOJA

 

*** FLATTIKASVATTAJAT RY:N NUORTEN KOIRIEN KATSELMUS ***

- 8.5.2010 Savitaipaleella
- Alle 2-vuotiaille flateille, eli Soitin- ja Lumipentueiden koirat sankoin joukoin mukaan!

>> lisätietoja

 

24.01.2010

Turku INT show 24.01.2010
judge Tino Pehar, Croatia

males:
S. Lumituisku JUN EXL1
S. Lumimyrsky JUN EXL2
S. La Fagotto JUN VG4
S. Santa Ana OPEN EXL2
S. Danish Duckling  OPEN VG3
S. Ruskea Rudolf WORK VG4
S. Forest Spring CH EXL
S. McIntosh VET EXL1, BOS-VET

females:
S. Lumitähti JUN EXL1, BB-3, res-CC
S. La Viola JUN EXL2
S. Lumiprinsessa JUN VG
M. Kentuckian Snow INTERM VG
S. Strokkur OPEN EXL3
C. Sunrise Princess WORK VG
S. Danish Mermaid WORK VG
S. Forest Meadow CH EXL4
S. Ilta-Aurinko CH EXL2, BB-4
S. Time To Be Star CH EXL3
S. Wind of Forest CH EXL
P. Summer Shot VET EXL1, BOB-VET


Heli & Nata, Tiina & Roope | Piia & Nila
photos Satu Saarinen


11.01.2010

Finnish Flatcoated Retriever Society's prizes for 2009

Flatcoated Retriever of the Year 2009:
FIN CH SNIFFENS WIND OF FOREST

owners Heli Siikonen & Miia Suppanen-Olkkola

 

Helsinki, puppy show 10.01.2010
judge Juha Palosaari

P.C Black Market BOB-puppy

 

04.01.2010

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Pearly Coat Bunyan Swimming Tiger "Danski" 17.02.2001 - 04.01.2010

Thank you Christian and Marianne for a wonderful dog.

 

"Nyt olen vapaa ja mukana tuulen,
saan kulkea rajoilla ajattomuuden.
Olen kimallus tähden,
olen pilven lento,
olen kasteisen aamun pisara hento.

En ole poissa,
vaan luoksenne saavun
mukana jokaisen nousevan aamun
ja jokaisen tummuvan illan myötä,
toivotan teille hyvää yötä. "