NEWS 2009

>> tulevia tapahtumia (päivitetty 18.10.2009)
>> dummyt & hihnat

 

22.12.2009

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
FIN ACH TK2 Sniffens Solea "Ada" 05.04.1998 - 17.12.2009

Lämmin osanotto Päiville perheineen.

 

13.12.2009

Helsinki, Nordic Winner 2009 INT show 13.12.2009
judge Bo Skalin
males
S. Lumipallo JUN VG
females
S. Lumitähti JUN EXL
S. Time To Be Star CH EXL

Helsinki Winner 2009 INT show 12.12.2009
judge BoB Sillence, UK
males
S. Lumipallo JUN EXL4
S. Santa Ana OPEN EXL
S. Danish Duckling WORK EXL3
S. Forest Woodrush CH VG
S. McIntosh VET EXL1, BD-4, BOS-VET
females
S. Lumienkeli JUN VG
S. Lumitähti JUN EXL
S. Time To Be Star CH VG
S. McMillan VET EXL4

Kennel Sniffens was 4th in breeders class.

 

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
FIN CH Sniffens April Sunbeam "Reiska" 13.04.2000 - 08.12.2009

Lämmin osanotto Riitalle.

 

Tampere group show 06.12.2009
judge Matti Luoso
males
S. Lumimyrsky JUN G
S. Danish Duckling WORK VG2
S. Forest Woodrush CH EXL1, BD-2
females
S. Lumitähti JUN EXL2
C. Sunrise Princess INTERMED VG2
S. Magic Frost OPEN EXL2
S. Forest Meadow CH VG
S. Forest Snowbell CH EXL4
S. McMillan VET EXL2

Kennel Sniffens was BOB & BIS-4 breeder.


Eki & Ruma, Halla, Tessa & Piippo

 

29.11.2009

Turku INT show 29.11.2009
judge David Hutchison, UK
puppies
S. La Viola BOB-puppy
males

S. Santa Ana OPEN EXL1
S. Danish Duckling WORK VG4
S. Forest Woodrush CH EXL4
females
S. Lumitähti JUN EXL2
D. Cabanana INTERMED EXL1, res-CC
M. Kentuckian Snow INTERMED EXL4
S. Magic Frost OPEN EXL4
S. Strokkur OPEN EXL1, BB-1, CACIB, CC, BOB
S. Forest Meadow CH VG3
S. Forest Snowbell CH VG2
S. Time To Be Star CH EXL1, BB-2, res-CACIB
S. Wind of Forest CH VG4
P. Summer Shot VET EXL1, BB-3, BOB-VET

Kennel Sniffens was 2nd in breeders class with HP.

Satu Saarinen
Taru & Dara BOB


Satu SaarinenSatu Saarinen
Breeder class 2nd & HP; Taru & Dara with prizes

 

22.11.2009

Jyväskylä INT Show 21.11.2009
judge Martin Johansson, SWE
S. La Violin 2nd (puppy 7-9m)
S. Lumitähti JUN VG1
S. Time To Be Star CH EXL3

Puppy show Helsinki 15.11.2009
judge Pirkko Konttinen

S. La Fagotto 2nd (puppy 7-9m)

 

09.11.2009

Group show Valkela 08.11.2009
judge Matti Luoso
males

S. Magic Lightning OPEN VG1
females
S. Lumiprinsessa JUN VG2
S. Lumitähti JUN EXL1, BB-3
C. Sunrise Princess INTERMED VG3
M. Kentuckian Snow INTERMED VG4
S. Forbiddentemple OPEN VG4
S. Forest Meadow CH EXL2
S. Time To Be Star CH G

Kennel Sniffens was BOB & BIS-3 in breeder class.


photo Satu Saarinen

 

Puppy show Turku 08.11.2009
judge Jarmo Vuorinen

S. La Viola BOB-puppy
S. La Basso BOS-puppy

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Sniffens April Sunrise "Oona" 13.04.2000 - 04.11.2009
Lämmin osanotto Oonan perheelle.

Puppy show Lahti 25.10.2009
judge Päivi Eerola

S. La Fagotto 2nd, HP (puppy 7-9m)

 

28.10.2009

Nordic Flatcoated Retrievers' Championship in Raasepori 24-25.10.2009
judges Ari-Pekka Fontell & Harri Sivén

B-test 24.10.2009
S. Wind of Forest 3rd prize in winners class
S. Forest Meadow no result in winners class

A-test 25.10.2009
S. Wind of Forest A0
S. Forest Meadow A0


Miia & Tesma, Antti & Tara
photos Anu Lång

 

18.10.2009

Danish Retriever Club Special show in Bornholm 10.10.2009
judge Filip Johnsson

S. Reissu Romanssi CC, BOB, BIS-1

Congratulations Christian & Marianne!

Sniffens-leiri pidetään ensi keväänä 16-18.4.2010 tutuissa Lintukodon maisemissa.
>> lisätietoja

WT trial Hauho 18.10.2009
judges Reima Ronkainen, Mika Lappalainen, Heikki Nevalainen & Pekka Uusimäki

S. Forest Meadow no result in winners class (9+0+14+8=31p.)

 

11.10.2009

Field trial Mjösund 11.10.2009
judge Jyry Tuominen & Ari Huttunen
S. Ruskea Rudolf 2nd prize in winners class
S. Forest Meadow 3rd prize in winners class
S. Wind of Forest no result in winners class
S. My Everything retriever ability test passed


Ruuto & Tara, photo Anu Mikkola                                                Tara, photo Heli Siikonen

Field trial Mjösund 10.10.2009
judges Tobina Nyman & Jyry Tuominen

S. Wind of Forest 2nd prize in winners class
S. Forest Meadow no result in winners class
S. Ruskea Rudolf no result in winners class
S. Danish Tigress no result in open class
M. Kentuckian Snow no result in open class
S. Danish Duckling no result in open class


Miia & Tesma, photo Heli Siikonen

 

04.10.2009

Field trial Pomarkku 04.10.2009
judges Jyry Tuominen, Markku Bräyschy

S. Forest Meadow 2nd prize in winners class
S. Ruskea Rudolf no result in winners class
S. Danish Tigress 2nd prize in open class
M. Kentuckian Snow 3rd prize in open class
S. Danish Duckling 3rd prize in open class

Puppy show Kotka 04.10.2009
judge Reia Leikola-Walden

S. Lumitähti BOB-puppy
S. Lumimyrsky BOS-puppy

Retriever Special Show Hyvinkää 03.10.2009
judges Wies Boermans, Lena Hägglund

puppies
males 5-7 m

S. La Basso 3rd, HP
S. La Cello was not shown
S. La Ogoe was not shown
S. La Piccolo 4th, HP
males 7-9 m
S. Lumimyrsky 2nd, HP
S. Lumipallo 1st, HP, 1st male puppy, BOS-puppy
females 5-7 m
S. La Viola 2nd, HP
S. La Violin no placement
females 7-9 m
S. Lumienkeli no placement
S. Lumiprinsessa no placement
S. Lumitähti 3rd, HP

males
S. My Famousgrouse JUN EXL4
S. Santa Ana was not shown
S. Forbiddenarea OPEN EXL
S. Danish Duckling WORK EXL4
S. Forest Woodrush CH EXL1, BD-1, BOB, BIS-3

females
D. Cabanana JUN EXL4
S. My Love was not shown
S. Strokkur INTERMED EXL
S. Forbiddenjungle OPEN VG
S. Forbiddentemple was not shown
S. Magic Frost OPEN EXL4
S. Danish Mermaid WORK EXL
S. Rapsakka Ruska WORK EXL1, BB-4, res-CC
S. Forest Snowbell CH EXL
S. Thursday Child CH EXL
S. Time To Be Star CH EXL
S. Wind of Forest CH EXL
S. McMillan VET EXL3


Pirre BB-4 & res CC                                                                     Pikku-Piippo BD-1, BOB, BIS-3

Field trial Pomarkku 03.10.2009
judge Ossi Kähärä

S. Aboa Albatross 3rd prize in novice class

 

01.10.2009

Sniffens Forest Meadow "Tara" & Antti Tarkkala have been chosen to Team Finland in the Flatcoated retrievers Nordic Team Championship held in Raasepori on 24-25th October 2009.
Tara ja Antti on valittu Suomen joukkueeseen flattien PM-joukkuekisaan 24-25.10.2009 Raaseporissa.

Tara
photo Anu Lång

 

28.09.2009

Eckerö INT show 26.09.2009
judge Kurt Nilsson

S. Lumitähti BOB-puppy

Nila & Piia
photo Satu Saarinen

Field trial, Raasepori 26-27.09.2009
judge Ossi Kähärä

S. Ruskea Rudolf 3rd prize in winners class
S. Forest Meadow no result in winners class

 

23.09.2009

Pentuesuunnitelma julkaistu. > lisätietoja
Puppyplan published. > more information

Welcome home little Sniffe! More pictures from my trip in Denmark will be coming soon. Warm thank you to Christian and Marianne, it was a wonderful trip.

>> gallery of Denmark pictures

Pearly Coat Cup 2009 (WT)
Denmark

1. Mavisflight Flow of Spirit
(father of our Emma, Pearly Coat Eowyn Romanssi)
S. Danish Tigress 20p+20p+20p+F8p=68p, Lucky Loser prize
(because of not getting a result despite of full points before final)

 

21.09.2009

Obedience trial, Kotka 19.09.2009
judge Tommi Varis

S. Film Actress 1st prize in open class, 1st place in class (173p.) => TK2!!!


Onnea Taru & Tessi!!!

Field trial, Vesilahti 20.09.2009
judge Vesa Hietikko

S. Forest Meadow 3rd prize in winners class

Field trial, Närpiö 19.09.2009
judge Antti Nurmi

S. Forest Meadow no result in winners class

 

16.09.2009

Practical hunting test, Porkkala 16.09.2009
judge Antti Nurmi

S. Forest Meadow test approved (NKM-1)

Finnish flatcoated retrievers championship, Virrat 12-13.9.2009
judges Pasi Majuri, Risto Heikkonen, Raimo Huhtiniemi, Tobina Nyman & Raija Viidanoja
show judges Kirsi Nieminen & Satu Ylä-Mononen

Junior Championship:
2. C. Sunrise Princess & Kalle Multamäki
3. M. Kentuckian Snow & Antti Tarkkala
S. Magic Storm no placement
S. My Love no placement
S. My Prerogative no placement
S. Santa Ana no placement
Junior show:
-

Kalle & Sara 2nd place, Tiina & Kevin winners, Antti & Lumi 3rd place
photo Ramin Miraftabi

Kisälli:
S. Danish Mermaid & Hanna-Lea Taskinen 2nd prize in novice class
S. Danish Duckling & Anu Mikkola 2nd prize in novice class
S. Rapsakka Ruska & Riitta Nikko 3rd prize in novice class
S. Model of Chanel & Krista Heikkinen no result in novice class
S. Forest Snowbell & Anu Lång did not start in novice class
Kisälli show:
-

Championship:
6. S. Forest Meadow 1st prize in winners class => to championship final
S. Wind of Forest no result in winners class
S. Forest Spring 3rd prize in open class
S. Ruskea Rudolf no result in open class
S. Time To Be Star no result in open class
Championship show:
5. S. Forest Meadow

Juniors:

Lumi                                                                                              Vauhti


Laku                                                                                              Myy


Raikku

Novice class:

Pirre                                                                                              Ruma

Sarkku                                                                                           Tessa

Vilma

Open & winners class:

Nana                                                                                             Oliver

Ruuto                                                                                             Tara

Tesma

Porvoo national show 12.09.2009
judge Harri Lehkonen

males
S. Magic Lightning INTERMED EXL1, BD-3, CC
females
S. Lumiprinsessa BOB-puppy
S. Magic Frost INTERMED EXL1, BB-4
S. McMillan VET EXL1, BOB-VET

Luca & 1st CC

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Sniffens McAtee "Heluna" 29.08.2001 - 11.09.2009

Lämmin osanotto Helunan perheelle.

 

06.09.2009

Retriever ability test 06.09.2009
judge Timo Väisänen

S. Model of Armani no result

Field trial Mjösund 06.09.2009
judge Harri Sivén, Ossi Kähärä & Raija Viidanoja
S. Forest Meadow 3rd prize in winners class
S. Forest Spring 3rd prize in open class
S. Danish Tigress no result in open class
S. Magic Storm 3rd prize in novice class
C. Sunrise Princess 1st prize in novice class

Kalle & Sara © Virpi Peltonen

Vantaa national show 06.09.2009
judge Anca Giura, Romania

females:
S. Magic Frost INTERMED EXL3
S. Strokkur INTERMED EXL2
S. Forest Snowbell CH EXL2, BB-2
S. McMillan VET EXL2

Field trial Mjösund 05.09.2009
judge Harri Sivén
S. Forest Snowbell 3rd prize in novice class
S. McMillan no result in novice class
S. Santa Ana no result in novice class
S. Danish Mermaid no result in novice class
M. Kentuckian Snow no result in novice class

Eki & Tessa

A-test Janakkala 02.09.2009
judges Miso SIpola, Finland & Anders Karlsson, Sweden

S. Forest Meadow A-0

 

30.08.2009

Field trial Alavus 30.08.2009
judge Tobina Nyman

S. My Prerogative 2nd prize in novice class

Field trial Valkeala 30.08.2009
judges Vesa Hietikko, Harri Sivén & Timo Väisänen
S. Forest Meadow 1st prize in winners class
S. Wind of Forest no result in winners class
S. Danish Tigress 3rd prize in open class
S. Time To Be Star no result in open class
C. Sunrise Princess no result in novice class

Tara, first Sniffens Flatcoat with
1st prize in winners class © Satu Saarinen

Puppy show Köyliö 30.08.2009
judge Erja Nummi

S. La Basso BOB-puppy, BIG-2
S. La Viola BOS-puppy

INT show Tervakoski 30.08.2009
judge Niels Brandstrup, Norway

S. Magic Frost INTERMED VG2
S. McMillan WORK VG1
S. Forest Snowbell CH G

Group show Luumäki 30.08.2009
judge Tanya Ahlman-Stockmari

S. Time To Move On OPEN EXL1, BB-3

Field trial Valkeala 29.08.2009
judges Vesa Hietikko, Harri Sivén & Timo Väisänen

S. Forest Meadow no result in winners class
S. Ruskea Rudolf 2nd prize in open class
S. Forest Spring 2nd prize in open class
S. Danish Tigress no result in open class
S. Time To Be Star no result in open class
S. Film Actress no result in novice class
M. Kentuckian Snow 3rd prize in novice class

Ruuto © Satu Saarinen

Group show Härmä 29.08.2009
judge Raija Tammelin

males
S. Model of Armani OPEN VG3
females
S. Model of Chanel WORK EXL1, BB-4

 

26.08.2009

Pentutreffeiltä otettuja kuvia voi katsella >> täältä.

 

23.08.2009

National show Heinola 23.08.2009
judge Marjo Jaakkola

S. Strokkur INTERMED EXL1, BB-2, CC

Dara and 1st CC

National show Kouvola 22.08.2009
judge Elina Tan-Hietalahti

S. Forest Snowbell CH EXL1, BB-1, BOS
S. Wind of Forest CH EXL2, BB-2

 

Kiitokset kaikille kasvattien omistajille, jotka osallistuitte pentupäiville 22.08.2009 Korialla. Suuret kiitokset kouluttajille Eijalle, Antille ja Riitalle. Kuvagalleria valmistuu lähipäivinä ja linkki tulee uutissivulle sekä molempien pentueiden sivuille.

 

16.08.2009

Obedience trial Lahti 15.08.2009
judge Anne Nokelainen

S. Film Actress 1st prize in open class (166 p), overall placement 2nd in class

Taru & Tessi

Mustasaari group show 15.08.2009
judge Yvonne Larsson, Sweden

S. Forbiddenforest OPEN EXL1, BD-3, res-CC
S. Model of Armani OPEN EXL2, BD-4

 

12.08.2009

Field trial Vehmaa 12.08.2009
judge Jouni Vimpeli

S. Ruskea Rudolf 1st prize in open class
S. Danish Tigress 2nd prize in open class
S. Time To Be Star no result in open class

09.08.2009

Lisätietoja Lumi- ja Soitin-pentujen pentutreffeistä.
Ilmoittautumiset meilitse tai teksitiviestillä 19.8 mennessä!
>> lisätietoja

Blood tracking trial Mäntsälä 09.08.2009
judge Tuire Lindfors

S. Make-Up Model 3rd prize in open class, 26p, 3rd place (out of 12)

 

Field trial Sastamala 09.08.2009
judge Jyry Tuominen

S. Danish Tigress 2nd prize in open class

Turku national show 08.08.2009
judge Esko Nummijärvi

males
S. Danish Duckling OPEN EXL2
S. Santa Ana WORK EXL1, BD-2, res-CC
females
D. Cabanana JUN EXL1, BB-3, res-CC
S. Mist of Magic INTERMED VG2
S. Danish Mermaid WORK VG1

Kennel Sniffens was BOB-breeder.

 

05.08.2009

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
FIN CH Sniffens McConnell "Calle" 29.08.2001 - 04.08.2009

Lämmin osanotto Millalle, Thomakselle ja Alexille.

 

04.08.2009

Obedience trial Hamina 04.08.2009
judge Anne Nokelainen

S. Film Actress 2nd prize in open class (151.5 p)

 

02.08.2009

Iisalmi INT show 02.08.2009
judge Blaz Kavcic, Slovenia

males
S. Forest Woodrush CH EXL1, BM-1, CACIB, BOB
females
S. Wind of Forest CH EXL1, BB-1, CACIB, BOS
P. Summer Shot VET EXL2

photo Henna Tuononen

Pori INT show 01.08.2009
judge Theo Leenen, Belgium

males
S. Santa Ana INTERMED EXL3
females
S. Santorini INTERMED VG4
S. Forbiddenjungle OPEN EXL1, BB-2, CC, res-CACIB => CACIB
S. Danish Tigress WORK EXL3
S. Forest Snowbell WORK EXL1
S. McMillan CH EXL1, BB-1, CACIB, BOS

Kennel Sniffens was BOB-breeder.


Fara CC & res-CACIB                                                                  Milla BOS & CACIB

Group show Punkaharju 01.08.2009
judge Raija Tammelin
males
S. Forest Woodrush CH EXL3
females
S. Wind of Forest CH EXL1, BB-2
P. Summer Shot VET EXL1, BB-4, BOB-VET, BIS-1 VET

photo Jaana Siikonen

Group show Kiiminki 01.08.2009
judge Tuula Pratt

S. Solea VET EXL1, BB-2, res-CC, BOS-VET

Group show Jurva 01.08.2009
judge Esko Nummijärvi

S. Model of Armani OPEN EXL1, BD-1, CC, BOS

photo Tuomo Hirvi

Field trial Laukaa 30.07.2009
judge Raija Viidanoja

S. Wind of Forest 3rd prize in winner class

 

25.07.2009

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Sniffens April Fire "Eetu"13.04.2000 - 23.07.2009

Lämmin osanotto Ruselle perheineen.

 

Field trial Padasjoki 25.07.2009
judges Ossi Kähärä, Harri Siven & Markku Bräyschy

S. Wind of Forest 3rd prize in winner class
S. Forest Spring 3rd prize in open class
S. Ruskea Rudolf no result in open class
S. Danish Duckling 1st prize in beginners class

Anu & Ruma, Tesma, Antti & Oliver (photo Heli Siikonen)

Helsinki Summer Show 25.07.2009
judge Eeva Rautala

S. Magic Frost INTERMED VG2
S. Iltatähti WORK EXL2
S. McMillan WORK EXL3
S. Forest Snowbell CH EXL1, BB-1, BOB

Helsinki puppy show 24.07.2009
judge Kari Salminen

S. Lumitähti 5-7m PUPPY 1st, HP, BOS-puppy

 

20.07.2009

Field trial Antskog 19.07.2009
judge Tobina Nyman & A-P Fontell

S. Danish Tigress 1st prize in open class
S. Forest Spring 2nd prize in open class
S. Time To Be Star 2nd prize in open class
M. Kentuckian Snow 2nd prize in beginners class

Miia & Kerri                                            Antti & Lumi & Oliver, Miia & Kerri & Nana

Field trial Iittala 19.07.2009
judge Harri Siven
C. Sunrise Princess 1st prize in beginners class & Iran malja
S. Iltalento 2nd prize in beginners class
S. Rapsakka Ruska 2nd prize in beginners class

Sara & Kalle
photo Kirsi Launomaa

Blood tracking trial Muurikkala 19.7.2009
judges Aila Pekkarinen & Anne Viitanen

P. Summer Shot 1st prize in winners class (44p)
S. Forest Snowbell 2nd prize in open class (38p)

Field trial Iittala 18.07.2009
judge Harri Siven
M. Kentuckian Snow 1st prize in beginners class

photo Kirsi Launomaa

Field trial Antskog 18.07.2009
judges Joni Höijer, Tobina Nyman & A-P Fontell

S. Ruskea Rudolf 1st prize in open class
S. Danish Duckling 3rd prize in beginners class
S. Rapsakka Ruska 3rd prize in beginners class
S. My Everything no result in retrievers ability test

Puppy show Heinola 18.07.2009
judge Roberto Schill

S. Lumiprinsessa 5-7m PUPPY 1st, HP, BOB-puppy

Blood tracking trial Iitti 15.7.2009
S. Forest Woodrush 3rd prize in winners class

 

15.07.2009

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Sniffens Flaming Finland "Jenda" 31.10.1996 - 15.07.2009

Lämmin osanotto Kikalle ja Jukalle.

kuva Petri Matintalo

 

12.07.2009

Puppy show Riihimäki 12.07.2009
judge Anneli Sutela

S. Lumitähti 5-7m PUPPY 1st, HP, BOB-puppy

 

05.07.2009

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Sniffens Esprit "Tinka" 05.02.2000 - 05.07.2009

Lämmin osanotto Outille.

kuva Petri Matintalo

 

Field trial Leppävirta 05.07.2009
judges Pentti Åman (beginners) & Raija Viidanoja (open)

S. Wind of Forest 1st prize in open class => winners class
S. Iltalento 3rd prize in beginners class
C. Sunrise Princess no result in beginners class

Onnea Heli & Tesma!!!

 

National show Hyvinkää 05.07.2009
judge Raija Tammelin

females:
D. Cabanana JUN EXL1, BB-2, CC
S. Magic Frost INTERMED EXL1, BB-4
S. Iltatähti WORK EXL1, BB-3, res-CC
S. Forest Snowbell CH EXL1, BB-1, BOS


BB-1 BOS Tessa                                                                          BB-2 CC Roosa


BB-3 res-CC Manta                                                                     BB-4 Halla

 

04.07.2009

National show Tuusula 04.07.2009
judge Murray Armstrong, GB

males:
S. Santa Ana INTERMED EXL2
S. Forest Spring CH EXL3

females:
M. Kentuckian Snow JUN EXL4
S. Magic Frost INTERMED EXL3
S. Mist of Magic INTERMED EXL2
S. Strokkur INTERMED EXL1, BB-4, res-CC
S. Iltatähti WORK EXL3
S. McMillan WORK EXL1, "BB-5"
S. Forest Meadow CH EXL3
S. Wind of Forest CH EXL1, BB-2
S. Forest Snowbell CH EXL2, BB-3

Kennel Sniffens was placed 3rd in breeders class with HP.


Dara BB-4 & Tesma BB-2 & Tessa BB-3 & Milla "BB-5"                                                     Kaisla in Tuusula

 

28.06.2009

Field trial Savitaipale 28.06.2009
judges Tobina Nyman, Raimo Huhtiniemi, Erkko Salo

S. Forest Meadow no result in winners class

S. Forest Spring 2nd prize in open class
S. Danish Tigress 3rd prize in open class
S. Wind of Forest no in open class
S. Ruskea Rudolf no result in open class

S. Danish Duckling 3rd prize in beginners class
C. Sunrise Princess 3rd prize in beginners class
M. Kentuckian Snow no result in beginners class

 

27.06.2009

Field trial Savitaipale 27.06.2009
judges Tobina Nyman, Raimo Huhtiniemi, Erkko Salo

S. Wind of Forest 1st prize in open class
S. Forest Spring 3rd prize in open class
S. Danish Tigress no result in open class
S. Ruskea Rudolf no result in open class

S. Danish Duckling 3rd prize in beginners class
M. Kentuckian Snow 3rd prize in beginners class
C. Sunrise Princess 3rd prize in beginners class


Kalle & Sara, Anu & Ruma, Heli & Tesma, Antti & Oliver & Lumi

 

25.06.2009

Agility Porvoo 23.06.2009
judge Esa Muotka

S. Make-Up Model +36,83 in maxi-1 class

 

23.06.2009

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Sniffens Calista "Sissi" 17.01.1999 - 22.06.2009

Lämmin osanotto Kikalle ja Jukalle.

kuva Anu Vorobjev

 

Unofficial obedience trial Hamina 22.06.2009
judge Helene Tynkkynen

S. Film Actress 1st prize in open class (187p.), placement 1st.

 

** LUMI- ja SOITIN-pentujen treffit järjestetään 22.8.2009 Korialla. Lisätietoja tulossa myöhemmin tapahtumat-sivulle ja uutisiin.

 

14.06.2009

Field trial Liperi 14.06.2009
judge Antti Nurmi

S. Wind of Forest 2nd prize in open class

Field trial Juupajoki 14.06.2009
judge Jouni Vimpeli

M. Kentuckian Snow no result in beginners class

Kotka INT show 13.06.2009
judge Anthony Kelly, Ireland
males
S. Forest Spring CH EXL1, BD-1, BOS, CACIB
females
M. Kentuckian Snow JUN EXL2
S. Strokkur INTERMED EXL2
S. Time To Be Star CH EXL1, BB-1, BOB, CACIB => C.I.B
S. Wind of Forest CH EXL2, BB-2, res-CACIB

Kennel Sniffens was BOB-breeder with HP.


BOS S. Forest Spring & BOB S. Time To Be Star


Sniffens breeder group

Field trial Liperi 13.06.2009
judge Antti Nurmi

S. Danish Tigress 2nd prize in open class

Tallinn INT show 07.06.2009
judge Vilmos Kardos, Hungary

S. Wind of Forest CH EXL2, BB-3, res-CACIB

 

07.06.2009

Obedience trial Hollola 07.06.2009
Judge Hannele Pörsti

S. Film Actress 3rd prize in open class (135p.)

Field trial Nousiainen 06.06.2009
Judge Jyry Tuominen

S. Danish Tigress 1st prize in beginners class
S. Danish Mermaid 1st prize in beginners class
S. Danish Duckling 2nd prize in beginners class

Field trial, Laukaa 06.06.2009
Judge Vesa Hietikko

C. Sunrise Princess 3rd prize in beginners class

Salo national show 06.06.2009
judge Riitta-Liisa Lehtonen

D. Cabanana JUN EXL

 

31.05.2009

WT Lapua 31.05.2009
Judges Pauliina Ahola & Miso Sipola

S. Forest Meadow no result in winners class
S. Ruskea Rudolf 1st prize in open class, best dog in class
S. Danish Tigress 2nd prize in open class
S. Danish Mermaid no result in beginners class
S. Danish Duckling no result in beginners class
S. Aboa Albatross no result in beginners class
S. My Prerogative no result in beginners class
M. Kentuckian Snow no result in beginners class

Field trial, Ylikiiminki 30.05.2009
Judge Vesa Hietikko

S. Danish Mermaid 1st prize in beginners class
S. Danish Tigress 2nd prize in beginners class

 

30.05.2009

 

24.05.2009

Field trial, Hauho 24.05.2009
Judge Harri Siven

S. Wind of Forest no result in open class
S. Forest Spring no result in open class
S. Ruskea Rudolf no result in open class

Field trial, Hauho 23.05.2009
Judge Harri Siven

S. Wind of Forest 2nd prize in open class (best dog in class)
S. Forest Spring no result in open class
S. Ruskea Rudolf no result in open class

Helsinki INT show 23.05.2009
Judge Claudio de Giuliani, Italia

S. Iltatähti working class EXL1, res-CC
S. Ilta-Aurinko ch class EXL1, BB1, BOS, CACIB

Match show, Kouvola 23.05.2009
S. Time To Be Star BIS2

Obedience trial, Imatra 23.05.2009
Judge Markku Mäntynen

S. Film Actress 3rd prize in open class (103p.)


Taru & Tessi

 

21.05.2009

Kolme urospentua vapaana Lunan ja Colinin pentueesta! >> lisätietoja
Three male puppies available from the litter of Luna and Colin! >> more information

Blood tracking trial, Ylämaa 21.05.2009
P. Summer Shot 1st prize in winner class (48p. best result)

Retriever ability test, Evijärvi 19.05.2009
Judge Paavo Oksala

S. My Prerogative passed


Myy passed retriever ability test

 

17.05.2009

Hamina national show 17.05.2009
judge Roberto Schill, Romania
S. Strokkur intermed class VG1

Blood tracking trial, Miehikkälä 17.05.2009
P. Summer Shot 1st prize in winner class (43p.)
S. Wind of Forest no result in winner class

Working Test, Siilinjärvi 16.05.2009
Judges Pauliina Ahola & Miso Sipola

S. Danish Mermaid 2nd prize in beginners class
S. Aboa Albatross no result in beginners class
S. Danish Tigress no result in open class

Retriever ability test, Koria 16.05.2009
Judge Joni Höijer

M. Kentuckian Snow passed


Antti & Lumi

 

Blood tracking trial, Mäntsälä 10.05.2009
Judge Kaarina Pirilä

S. Make-Up Model 3rd prize in open class (29p.)

 

11.05.2009

Retriever ability test, Vehmaa 10.05.2009
Judge Markku Bräyschy

C. Sunrise Princess passed
S. Magic Storm passed
M. Kentuckian Snow no result


Kalle & Sara (morning group) and Annemari & Laku (afternoon group, trial ended just before it started to rain)

 

 

09.05.2009

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Sniffens Aboa Pantern 18.05.2004 - 05.05.2009

Lämmin osanotto Pirjolle.

 

Vehmaa field trial, beginners class 09.05.2009
judge Markku Bräyschy
S. Danish Mermaid 2nd prize
S. Danish Tigress 2nd prize
S. Santa Ana 3rd prize
S. Danish Duckling 3rd prize
S. Iltalento 3rd prize

Helsinki Working dog special show 09.05.2009
judge Tarja Hovila
S. Magic Frost intermed. class VG2
s. Iltatähti working class VG1

 

03.05.2009

Uusia kuvia Lunan pennuista >> pentuesivulla
New pictures of Luna's puppies >> from litter page

 

26.04.2009

Uuteen kotiin lähti Baldur, onnea elämään!

 

Uusia kuvia Lunan pennuista >> pentuesivulla
New pictures of Luna's puppies >> from litter page

 

Lahti INT 25.04.2009
judge Hannele Jokisilta

males:
S. Santa Ana intermed. class EXL2
S. Forest Spring ch class EXL
females:
S. Strokkur intermed. class EXL2
S. Magic Frost intermed. class VG3
S. Forbiddentemple open class EXL1
S. McMillan working class EXL1
S. Rapsakka Ruska working class VG3
S. Forest Meadow ch class EXL
S. Forest Snowbell ch class EXL"5"


S. McMillan working class EXL1 & S. Forbiddentemple open class EXL1

 

21.04.2009

Uusia kuvia Lunan pennuista >> pentuesivulla
New pictures of Luna's puppies >> from litter page

 

WT Vantaa 19.04.2009
judges Reima Ronkainen & Pekka Uusimäki

M. Kentuckian Snow (13+16+16+17+16=78) 1st prize in youngster class, 2nd place
S. Iltalento (15+18+16+8=57) 2nd prize in beginners class
S. Danish Mermaid (19+19+0+0=38) no result in beginners class
S. Danish Tigress (0+20+0+16=36) no result in open class
S. Forest Meadow (6+15+14+11=46) 3rd prize in winners class

 

Group show Sipoo 19.04.2009
judge Matti Luoso

S. Make-Up Model open class G

 

Club Show 18.04.2009
judges Roger Millbank (dogs) & David Bellamy (bitches)

males:
S. Santa Ana intermed. class EXL3
S. Forbiddenforest open class EXL2
E.F Pepsi open class EXL
S. Tell The Stars working class EXL4
S. Danish Duckling working class EXL
S. Ruskea Rudolf working class VG
S. Forest Woodrush ch class EXL
S. McIntosh ch class EXL
S. Forest Spring ch class VG
S. Iltalento ch class VG
S. Cliffhanger vet class EXL3
females:
S. My Love jun class EXL3
M. Kentuckian Snow jun class EXL
D. Cabanana jun class VG
S. Magic Frost intermed. class EXL
S. Strokkur intermed. class EXL
S. Rapsakka Ruska working class EXL1, Saltwater Prize, CC
S. Danish Mermaid working class EXL3
S. Iltatähti working class EXL
S. McMillan working class EXL
S. Wind of Forest working class EXL
S. Time To Be Star ch class EXL4
S. Forest Meadow ch class EXL
S. Forest Snowbell ch class EXL
S. Ilta-aurinko ch class EXL
P. Summer Shot vet class EXL
S. Solea vet class EXL, Tatun tuoppi (for oldest finnish veteran with excellent)

Kennel Sniffens was BIS-3 breeder.

 

14.04.2009

Lappeenranta INT show 11.04.2009
judge Leni Finne
males:
S. Forest Woodrush ch class EXL3, 4th best male
S. Forest Spring ch class EXL
females:
M. Kentuckian Snow jun class G
S. Forest Meadow ch class EXL3, 4th best bitch
S. Wind of Forest ch class EXL2, 3rd best bitch
P. Summer Shot vet class EXL2

Lisätty kuvia Sniffens-leiriltä 2009 galleriaan.
Added a few pictures to gallery from Sniffens Camp 2009.

 

05.04.2009

Uuteen kotiin lähtivät viikonloppuna Max, Tuhti ja Remu. Onnea pojille elämään!

Sniffens Championship 2009
judges Johnny Eckhaus, Ville Suhonen, Tiina Sudensalmi & Piki Silvennoinen
show judge Janni Morsing

JUNIORCHAMPION 2009
1. Annemari Päiviö & S. Magic Storm 62p.
2. Miia Nyrhilä & S. My Prerogative 56p.
3. Jaakko Kallio & S. Santa Ana 53p.
4. Taru Tuikkanen & S. Strokkur 50p.
5. Riitta Nikko & S. My Love 31p.
Show results
1. Jaakko Kallio & S. Santa Ana
2. Taru Tuikkanen & S. Strokkur
3. Anu Lång & S. Magic Frost
4. Riitta Nikko & S. My Love
5. Annemari Päiviö & S. Magic Storm

 

 

 

SNIFFENS CHAMPION 2009
1. Heli Siikonen & S. Wind of Forest 70p.
2. Anu Mikkola & S. Ruskea Rudolf 68p.
3. Petri Matintalo & S. Star Night 67p.
4. Hanna-Lea Taskinen & S. Danish Mermaid 66p.
5. Anu Mikkola & S. Danish Duckling 65+1p.
Show results
1. Heli Siikonen & S. Wind of Forest
2. Anu Mikkola & S. Danish Duckling
3. Petri Matintalo & S. Star Night
4. Riitta Nikko & S. Rapsakka Ruska
5. Juha & Piia Saarinen & S. Time To Be Star

 

 

 

SENIOR CHAMPIONSHIP 2009
1. Outi Pohjonen & S. Esprit 67p.
2. Outi Pohjonen & S. Tipsy Thursday 67p.
3. Eki Seles & S. McMillan 57p.
4. Maria Raikamo & S. Serek 35p.
5. Marina Sandström & S. Cliffhanger 35p.
Show results
1. Outi Pohjonen & S. Tipsy Thursday
2. Marina Sandström & S. Cliffhanger
3. Eki Seles & S. McMillan
4. Outi Pohjonen & S. Esprit
5. Maria Raikamo & S. Serek

 

 

 

B-CHAMPIONSHIP 2009
1. Hanna-Lea Taskinen & Skönhets Alltid Glad
2. Anu Mikkola & Pearly Coat Bunyan Swimming Tiger
3. Minna Nyholm & Eternal Fire Pepsi
4. Krista Heikkinen & Elvenpaths Raindancer
5. Antti Tarkkala & Metsävirnan Kentuckian Snow
Show results
1. Heli Siikonen & Metsävirnan Kentuckian Wind
2. Minna Nyholm & Eternal Fire Pepsi
3. Krista Heikkinen & Elvenpaths Raindancer
4. Anu Mikkola & Pearly Coat Bunyan Swimming Tiger
5. Hanna-Lea Taskinen & Skönhets Alltid Glad

 

 

 

JUDGES CHOICES 2009
Janni Morsing:
BOB S. Wind of Forest, best handler Taru Tuikkanen
Johnny Eckhaus:
Marina Sandström & S. Cliffhanger
Ville Suhonen:
Jaakko Kallio & S. Santa Ana
Tiina Sudensalmi:
Miia Nyrhilä & S. My Prerogative
Piki Silvennoinen:
Heidi Merikukka & S. Aboa Albatross & S. Danish Design

Trainers Piki Silvennoinen, Tiina Sudensalmi, Johnny Eckhaus & Ville Suhonen
THANK YOU!

Oldest participating Sniffens was S. Serek "Ropsu" who turned 11 years today. Happy birthday!

photo Anu Lång

>> detailed results

>> PICTURE GALLERY pictures by Satu Saarinen

 

01.04.2009

Uuteen kotiin lähti tänään Riku. Onnea elämään!


S. Lumipyry "Riku" ja omistajansa Mervi & Mikko

 

29.03.2009

Obedience trial, Lappeenranta 29.03.2009
judge Pauli Härkönen
S. Film Actress 3rd prize in open class (112,5p)

 

Uuteen kotiin lähtivät lauantaina 28.3.2009 Nila, Pinja ja Elli. Onnea elämään tytöt!


S. Lumitähti "Nila" & Satu, S. Lumienkeli "Pinja" & Pirjo, S. Lumiprinsessa "Elli" & Mari

Uusia kuvia Nanan pennuista. >> pentusivulta kuviin.
New pictures of Nana's puppies. >> from puppyplans to pictures.

 

22.03.2009

Uusia kuvia Nanan pennuista. >> pentusivulta kuviin.
New pictures of Nana's puppies. >> from puppyplans to pictures.

Imatra group show 21.03.2009
judge Elena Ruskovaara
males:
S. Forest Spring ch class EXL1, 2nd best male
females:
M. Kentuckian Snow jun class VG2
C. Sunrise Princess jun class VG4
S. Forest Meadow ch class EXL1, 3rd best bitch

Winter field trial, Mänttä 22.03.2009
Team Sniffens 6/36
(Danish Mermaid, Danish Duckling & Ruskea Rudolf)

S. Danish Mermaid & Hanna-Lea Taskinen 45,75p, 3/36 in beginners class
S. Danish Duckling & Anu Mikkola 45p 4/36 in beginners class
S. Santa Ana & Jaakko Kallio 40,25p, 13/36 in beginners class
S. Ruskea Rudolf & Anu Mikkola 40p, 12/17 in open class


Sarkku, Ruma & Ruuto / photo Anu Mikkola

 

19.03.2009

Lunan ja Colinin pennut ovat syntyneet. >> lisätietoja
The puppies of Luna and Colin have been born. >> more information

 

16.03.2009

Tampere INT show 15.03.2009
judge Marina Ostrovskaya, RUS

males:
S. Magic Lightning jun class EXL4
S. My Famousgrouse jun class VG
S. Santa Ana intermed. class EXL4
S. Forbiddenarea open class EXL1 (5th best male)
S. The Lone Ranger open class EXL3
S. Danish Duckling working class EXL1
S. Forest Spring ch class EXL
females:
S. Strokkur jun class EXL (5th)
M. Kentuckian Snow jun class EXL (6th)
S. Forbiddenjungle open class EXL1
S. Danish Mermaid working class EXL2
S. McMillan ch class EXL1, 1st best bitch, CACIB, BOS
S. Forest Meadow ch class EXL
S. Ilta-Aurinko ch class EXL

 

14.03.2009

Uusia kuvia Nanan pennuista. >> pentusivulta kuviin.
New pictures of Nana's puppies. >> from puppyplans to pictures.

 

07.03.2009

Valkeala group show 07.03.2009
judge Elina Tan-Hietalahti, BIS-VET judge Saija Juutilainen

males:
S. My Generation jun class G
S. Forest Spring ch class EXL3, 4th best male
females:
M. Kentuckian Snow jun class VG1
C. Sunrise Princess jun class G
S. My Love jun class G
S. Rapsakka Ruska working class G
S. Forest Meadow ch class EXL1, 2nd best bitch
P. Summer Shot vet class EXL1, 3rd best bitch, BOB-VET, BIS-1 VET

 

06.03.2009

Uusia kuvia Nanan pennuista. >> pentusivulta kuviin.
New pictures of Nana's puppies. >> from puppyplans to pictures.

 

Finnish Flatcoated Retrievers Prizes 2008

Field trial rookie 2008
Sniffens Danish Tigress (Our Danski's daughter)

Flatcoated retriever 2008
Sniffens Forest Meadow 2nd place
Sniffens Forest Spring 5th place

Field trial Flatcoat 2008
Tassun Jane Galamity (Our Danski's daughter)
...
Sniffens Forest Meadow 6th place

Obedience Flatcoat 2008
Sniffens Film Actress 4th place

Agility Flatcoat 2008
Sniffens Solea 6th place

 

24.02.2009

IN MEMORIAM - MUISTOISSA
Sniffens Chrystal 17.01.1999 - 24.02.2009.

Anulle lämmin halaus Hipsun nukkuessa tänään ikiuneen.

 

20.02.2009

Uusia kuvia Nanan pennuista. >> pentusivulta kuviin.
New pictures of Nana's puppies. >> from puppyplans to pictures.

 

13.02.2009

Uusia kuvia Nanan pennuista. Luna on ultrattu ja tiineenä. Lisätietoja >> pentusivuilla.
New pictures of Nana's puppies. Luna has been to a sonogram and is expecting puppies. More info in >> puppyplans.

 

10.02.2009

Sniffens-leirin kouluttajaesittelyt julkaistu. >> esittely

Rzeszów INT Show 08.02.2009
judge: Csaba Zsold Lokodi, Romania

S. Star Princess ch class 1st, 1st best bitch, CACIB, BOS

 

07.02.2009

Nanan ja Wilsonin pennut ovat syntyneet. Lisätietoja >> pentusivuilla.
The puppies of Nana and Wilson have been born. More info in >> puppyplans.

Sniffens McMillan's INT CH (C.I.B) title is confirmed by the FCI.

 

01.02.2009

Sniffens-leiri järjestetään 4-5.4.2009 Kotkan seudulla Lintukodossa. Ilmoittautumiset hoitaa Anu Lång. >> lisätietoja

Agility, Helsinki 01.02.2009
judge Anne Savioja
S. Make-Up Model maxi1: 3 (0+3s= 3) placement 8/48.

 

25.01.2009

Turku INT show 24.01.2009
judge Carlos Fernandez Renau, Spain

puppies:
Dantaran Cabanana puppy class 1st, HP, BOB-puppy
Metsävirnan Kentuckian Snow puppy class 3rd, HP
males:
S. Santa Ana jun class EXL1, 2nd best male, CC
S. Danish Duckling open class VG
S. Ruskea Rudolf working class VG3
S. Forest Woodrush ch class EXL4
S. Forest Spring ch class EXL
S. Iltalento ch class EXL
females:
C. Sunrise Princess jun class VG3
S. Danish Mermaid working class EXL2
S. Iltatähti working class VG
S. Forest Meadow ch class EXL
S. Ilta-Aurinko ch class VG
S. Wind of Forest ch class VG
P. Summer Shot vet class EXL3

Kennel Sniffens was BOB-breeder with HP.
"Nice moving group. All have nice front assemblies and proportions and they are typical. Very beautiful dogs in front."

Heli SiikonenHeli Siikonen
S. Santa Ana & D. Cabanana


BOB breeder group
(S. Santa Ana, S. Forest Woodrush, S. Wind of Forest & S. Forest Meadow)

 

Teuva group show 18.01.2009
judge Elina Tan-Hietalahti

S. My Prerogative puppy class 2nd

 

14.01.2009

Luna on astutettu. Lisätietoja >> pentusivuilla.
Buumin Dust of Devil "Luna" has been mated. More info >> in puppyplans.

 

11.01.2009

Kajaani INT show 11.01.2009
judge Beata Petkevica, Latvia

males:
S. Santa Ana jun class EXL2
S. McGuinness open class EXL, 4th best male, res-CC
S. Forest Woodrush ch class EXL4
females:
P.C Eowyn Romanssi jun class VG
S. Mist of Magic jun class VG
S. Danish Tigress working class VG3
S. Iltatähti working class VG4
S. Wind of Forest ch class EXL"5"

 

09.01.2009

Nana on ultrattu ja tiineenä. Pentuesuunnitelmia päivitetty. Lisätietoja >> pentusivuilla.
S. Time To Be Star "Nana" is expecting puppies. Puppyplans updated. More info in >> puppyplans.

 

>> news 2008
>> news 2007
>> news 2006